Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 6 =

X Artystyczne Spotkania Seniorów Czar Jesieni

W sobotę, 9 września 2017 r., w Miejskim Ośrodku Kultury w Głownie odbyła się 10. edycją Artystycznych Spotkań Seniorów „Czar Jesieni 2017”. Do Głowna przyjechali utalentowani seniorzy z całego województwa łódzkiego  m.in. z Radomska, Krośniewic, Łowicza, Pabianic, Zduńskiej Woli, Koluszek, Brzezin, Łowicza, Rawy Mazowieckiej i Skierniewic.

X Artystyczne Spotkania Seniorów Czar Jesieni

W sobotę, 9 września 2017 r., Miejski Ośrodek Kultury w Głownie zorganizował 10. edycją Artystycznych Spotkań Seniorów „Czar Jesieni 2017”. Impreza od początku organizowana jest pod patronatem  Burmistrza Głowna Pana Grzegorza Janeczka a od wielu lat również Starosty Zgierskiego Pana Bogdana Jaroty.

Do Głowna przyjechali utalentowani seniorzy z całego województwa łódzkiego  m.in. z Radomska, Krośniewic, Łowicza, Pabianic, Zduńskiej Woli, Koluszek, Brzezin, Łowicza, Rawy Mazowieckiej, Skierniewic.

Głowno reprezentowały zespoły: Związku Nauczycielstwa Polskiego Słoneczny Krąg  oraz Miejskiego Ośrodka Kultury  Głownianki. W jubileuszowej edycji Czaru Jesieni zaprezentowali się także członkowie  Chóru Męskiego z niemieckiej gminy Remptendorf, którzy  przyjechali do Głowna w ramach rewizyty.    

Cała impreza odbyła się w ogrodzie MOK a przesłuchania trwały niemal siedem godzin. Zaprezentowało się 30 zespołów, 16 solistów, 6 duetów oraz 8 gawędziarzy. Wpłynęło też  18 wierszy na konkurs literacki.

Każdy zgłoszony zespół mógł zaśpiewać 2 piosenki, natomiast program taneczny lub kabaretowy został  wydłużony  max  do 15 minut. Soliści, duety i gawędziarze prezentowali się  tylko w jednym utworze.

Cały konkurs oceniało jury w składzie: Piotr Sędkowski - aktor i muzyk, juror  wcześniejszych edycji naszych Spotkań, Zofia Boniakiewicz muzyk-skrzypaczka oraz Piotr Jabkowski muzyk- perkusista.  

W 10. edycji Czaru Jesieni najlepszymi zespołami zdobywając równorzędne pierwsze miejsca okazały się: zespoły Ksinzoki z Łowicza, Ladies Dance ze Zduńskiej Woli oraz goście z Rempterdorf – Chór Męski.

Trzy drugie miejsca wywalczyły zespoły: Brzezinianki z Brzezin, Zorza z Koluszek oraz Big Band z Wiśniowej Góry.

Trzecie również równorzędne miejsca zajęły zespoły; Tęcza z Wiśniowej Góry, Złota Jesień z Koluszek a także grupa Akordeonistów z Andrespola.

Wyróżnieniami jurorzy nagrodzili aż dziewięć grup, wśród nich: chór Słoneczny Krąg z Głowna i kabaret Magia ze Skierniewic oraz zespoły: Złota Jesień z Pabianic, Linkowiacy z Rawy Mazowieckiej, Bukowianki z Brójec, Wrzos ze Zdun, Jawor z Dalikowa,  Złota Jesień ze Zduńskiej Woli  i Złocisty Promień z Radomska.

W kategorii solistów najlepszą okazała się Henryka Sosnowska ze Zduńskiej Woli, która wykonała piosenkę Być kobietą, drugie miejsce jury przyznało Stanisławowi Madanowskiemu  z Łowicza za utwór „Matko moja ja wiem” a trzecie Krystynie Dulibie z Pabianic, która zaśpiewała „Miłość do końca świata”. Jury wyróżniło w tej kategorii aż 7 solistów. Wśród nich  dwie głownianki  Annę Solarek za piosenkę  „Noce i dnie” i Jadwigę Czapnik za  utwór „Seniorka wesoła”, oraz Zbigniewa Zbicińskiego z Plichtowa, Czesławę  Dziedzic z Brzezin i troje solistów z Bedlna: Helenę Stępniak, Bogusławę Stępniak i Krzysztofa Czarneckiego.

Podczas Czaru Jesieni nagrodzono trzy duety. Pierwsze miejsce przyznano Tadeuszowi Gąsiorowskiemu i Stanisławowi Ulatowskiemu ze Zduńskiej Woli za piosenkę " Dach ojczystego domu", drugie otrzymał duet Mozaika z Pabianic w składzie Gabriela Gruszka        i Ryszard Grzelczak z Pabianic za  utwór "Żeby się ludzie kochali". Trzecie miejsce przypadło  małżeństwu z Pabianic Dorocie i Dariuszowi Kajszczak za piosenkę  "Zostań z nami melodio". 

Gawęda „Na służbie” okazała się najlepszą gawędą „Czaru Jesieni”, którą wykonała Maria Kubiś-Hoffman z Pabianic, drugie miejsce przypadło Krystynie Stabryła z Łowicza natomiast trzecie otrzymała Krystyna Abramczyk z Brzezin. Wyróżniono  gawędę  w wykonaniu Lucyny Szymańskiej z Koluszek.

Od wielu lat Artystycznym Spotkaniom Seniorów „Czar Jesieni” towarzyszy dodatkowo konkurs literacki „Piórem Seniora”. W tym roku tematyką  wierszy były kwiaty. Na konkurs napłynęło 18  wierszy  min. z Nowej Huty-Krakowa, Wieliczki, Zabrza, Kutna, Łowicza, Pabianic , Zdun , Brzezin, Łodzi , Rzeczycy czy Głowna. Wszystkie prace literackie oceniła polonistka, dyplomowany nauczyciel języka polskiego Pani Małgorzata Kapuścińska. W tym konkursie przyznano po dwa pierwsze, drugie i trzecie miejsca, a także 4 wyróżnienia. Autorami najlepszych  wierszy ”Czaru Jesieni” zostali ex aequo Jadwiga Czapnik z Głowna – wiersz Polskie kwiaty oraz Bogdan Nowicki z Zabrza - Kwiatowy wiersz . Drugie miejsca otrzymali: Krystyna Kunikowska z Łowicza – wiersz Złota róża i Janina Kolado-Frątczak z Ozorkowa za wiersz Fijołki, natomiast trzecie miejsca przyznano Eleonorze Grondowa    z Konopnicy za wiersz Barwny raj i Czesławie Dziedzic z Brzezin za wiersz Kwiaty. Wyróżnieniami nagrodzono Annę Piliszewską z Wieliczki, Zofię Walczak z Pabianic, Genonefę  Kosiacką-Bąk z Rzeczycy oraz  Andrzeja Ziobrowskiego z Nowej Huty. Wszystkie te wiersze znajdują się na tablicy w holu MOK.

Nagrodzone i wyróżnione zespoły otrzymały nagrody rzeczowe, gadżety Rodzinnej Re-Kreacji, dyplomy i pamiątkowe statuetki. Każdy zespół za swój występ otrzymał również pamiątkową statuetkę i dyplom. Statuetki za miejsca na podium oraz za wyróżnienie otrzymali też soliści, duety, gawędziarze oraz laureaci konkursu literackiego. Pozostałym wykonawcom i autorom podziękowano również dyplomami.

Patronat medialny nad „Czarem Jesieni” objęli: TVP Łódź, Wieści z Głowna i Strykowa, Nowy Łowiczanin  oraz ogólnopolski miesięcznik „Głos Seniora", który wspierany jest przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych  na lata 2014-2020 a wydawany w Krakowie.

Hubert Ziarnik
Miejski Ośrodek Kultury w Głownie