W Kalejdoskopie o regionie!
W majowym Kalejdoskopie znów króluje region - główni bohaterowie "odcinka" to Nagawki, Bielowice i Zgierz. Nowy numer już w kioskach.
W majowym „Kalejdoskopie” jak zawsze sporo o regionie:
– W Nagawkach na długi majowy weekend zaplanowano uroczyste otwarcie turystyczno-rekreacyjnego kompleksu pod nazwą Żywy Skansen – Centrum Folkloru Polskiego. To nie tylko stare drewniane domy, ale i regionalne jedzenie, wygodne noclegi oraz… baseny.
– Burmistrz Łasku i prezydent Zduńskiej Woli chwalą się jarmarkami, które odbywają się w ich miastach (w Łasku w tym roku wystąpią T.Love i Enej), a burmistrz Poddębic opowiada o kreowaniu marki „Kraina bez barier”, majowym koncercie grupy Video i czerwcowym występie Kombii.
– Województwo łódzkie znów dostanie zastrzyk gotówki od Unii – a konkretnie 48 milionów zł. Prawie 40 proc. zostanie przeznaczone na rozbudowę, remont i wyposażenie wiejskich świetlic, bibliotek i domów kultury oraz na renowację zabytkowych świątyń.
– W maju w Piotrkowie Trybunalskim jak co roku – Międzynarodowy Festiwal Sztuki „Interakcje”. I znów w galeriach i na ulicach pojawią się performerzy z całej Europy – piotrkowska impreza to ważne wydarzenie zarówno dla nich, jak i dla wielbicieli ich twórczości.
– Tylko dwie placówki z regionu łódzkiego znalazły się wśród 50 instytucji z całej Polski, które wezmą udział w programie Dom Kultury+, przygotowanym przez Narodowe Centrum Kultury. To Łowicki Ośrodek Kultury oraz Poddębicki Dom Kultury i Sportu. ŁOK zaprosił do współpracy nieformalne grupy i organizacje pozarządowe, tworząc lokalny inkubator kultury. PDKiS zamierza skupić się na działalności teatralnej oraz nawiązywaniu partnerstw w celu realizacji inicjatyw kulturalnych.
– „Graffiti – sztuka miasta” to nazwa projektu realizowanego przez Łódzki Dom Kultury w miastach województwa. Po zakończeniu warsztatów street artu młodzi uczestnicy stworzą wielobarwne murale na ścianach w Łęczycy, Piotrkowie Trybunalskim, Sieradzu i Łodzi.
– Podopoczyńskie Bielowice słyną z twórczości ludowej. Przynajmniej 50 mieszkańców potrafi robić pisanki, hafty, palmy, pająki, wycinanki, koronki czy stroje ludowe. Te umiejętności przechodzą z pokolenia na pokolenie. To tutaj Mazowsze uczyło się tańczyć…
– Piękny dwustuletni „Dom pod lwami” jest siedzibą Muzeum Miasta Zgierza. Od kiedy wyremontowano podwórko, oprócz wystaw w salach można organizować pokazy na zewnątrz – także filmowe. W środku znajduje się m.in. niemal kompletne wyposażenie pofabrykanckich wnętrz: salonu, jadalni, sypialni i kuchni.