Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 6 =

Spojrzenie w przeszłość fotografii polskiej

5 marca w Galerii Muzeum Regionalnego im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku odbył się odczyt Emila Żyły – członka Towarzystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa w Radomsku  pt. „Spojrzenie w przeszłość fotografii polskiej oraz Radomska i okolic”.

W dniu 5 marca 2014 r. w Galerii Muzeum odbył się odczyt Emila Żyły – członka Towarzystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa w Radomsku  pt. „Spojrzenie w przeszłość fotografii polskiej oraz Radomska i okolic”.

Prelegent w swoim wystąpieniu omówił dzieje fotografii polskiej. Podkreślił, iż prekursorką fotografii była dagerotypia, której istnienie ogłosił Louis Jacques Daguerre – 7 stycznia 1939 r. Wśród najważniejszych polskich fotografów Pan Emil Żyła wymienił: Karola Bayera, Henryka Mikolascha, Józefa Świtkowskiego, Rudolfa Hubera, a także Edmunda Osterloffa i Józefa Kuczyńskiego. W swojej prezentacji przedstawił także zarys historyczny fotografii polskiej. Nadmienił, iż  jej odrodzenie miało miejsce po zakończeniu II wojny światowej. Wówczas zaczęły powstawać w kraju liczne Towarzystwa Fotograficzne oraz zaczęła ukazywać się prasa fotograficzna: „Foto”; „Przegląd Fotograficzny”, „Fotografia”. W odniesieniu do fotografii w Radomsku i okolicach, Pan Emil Żyła wspomniał o Edmundzie Ostrloffie, Stefanie Ostrowskim z Maluszyna, a także o Stanisławie Janiszewskim ps. Kodak, który wykonał wiele fotografii podczas II wojny światowej. Na zakończenie wystąpił Pan Marcin Kwarta – Prezes Towarzystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa w Radomsku, który podziękował prelegentowi za bardzo interesujący odczyt. Poinformował wszystkich zgromadzonych gości, iż to wystąpienie rozpoczyna cykl spotkań poświęconych fotografii organizowanych przez Towarzystwo. Spotkania będą również miały charakter warsztatów.

Alina Wilkoszewska
Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku