Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 2 =

Łódzkie pełne pająków

Mieszkańców województwa łódzkiego, zapraszamy na warsztaty z rękodzieła ludowego. Pająk sieradzki wychodzi z ukrycia... Fundacja Tu brzoza realizuje akcję pod tytułem Łódzkie pełne pająków. To element misji wskrzeszania, ochrony i popularyzacji niezwykłej formy rękodzieła, już niemal zapomnianej, a właściwej dla ziemi łódzkiej.
Akcja obejmuje warsztaty z tworzenia pająka sieradzkiego , w tym 'wstęp do pająka' w formie prezentacji oraz naukę wykonywania tej słomiano-bibułowej ozdoby. W przerwie oswajania pająka, znajdzie się coś na ząb – czyli sztuka kulinarna regionu (potocznie zwana lanczem lub obiadem).
Cały projekt przewiduje realizację trzech warsztatów, dla 15 osób każdy. Odbędą się w trzech miejscowościach województwa łódzkiego. Warsztaty poprowadzą twórczynie ludowe: Katarzyna Reszpondek i Paulina Gortat Gapińska.
Na zwieńczenie projektu powstanie także krótka forma audiowizualna  dedykowana pająkowi sieradzkiemu (filmowa impresja).

Pierwsze z warsztatów odbyły się w Łodzi, w sobotę, 29 czerwca. O kolejnych warsztatach Organizatorzy będą informować na stronie Fundacja Tu Brzoza.

Autorką pomysłu, koordynatorem i rzeczniczką projektu Łódzkie pełne pająków jest:
Basia Gortat
663 149 835
fundacjatubrzoza@gmail.com

O TWÓRCACH, REALIZATORACH, FUNDACJI I PAJĄKU

KATARZYNA RESZPONDEK /// prowadzenie warsztatów
twórczyni ludowa reprezentująca ziemię sieradzką;  wycinankami, pająkami
i innymi elementami ludowej sztuki sieradzkiej zajmuje się od ponad 20 lat. Pochodzi z rodziny
o wielopokoleniowych tradycjach w dziedzinie sztuki ludowej i rękodzieła. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych i współpracuje z Muzeum Okręgowym w Sieradzu. Prace jej autorstwa znajdują się m.in. w kolekcjach Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Sieradzkiego Skansenu Etnograficznego oraz w kolekcjach prywatnych. Wykonuje wycinanki pasowe: lolki
i kozoki, oparte na kole lub kwadracie cacka, mazury oraz przestrzenne słomiano-bibułowe pająki. Inspiracje twórcze artystka czerpie przede wszystkim z tradycyjnych wzorów.

PAULINA GORTAT-GAPIŃSKA /// prowadzenie warsztatów
twórczyni ludowa reprezentująca ziemię poddębicką.  Wycinanek pasowych
i tworzenia pająka sieradzkiego uczyła się od Katarzyny Reszpondek.  Wieloletnia wolontariuszka
w młodzieżowym Klubie 4H w Nowym Pudłowie, fundatorka i prezes Fundacji Tu brzoza. Laureatka konkursów 'Kryształowej Koniczyny' i  EDUInspirator 2015.  Jako pracownik ośrodka doradztwa rolniczego, zawodowo przyczynia się do zachowania tradycji województwa łódzkiego poprzez współpracę z twórcami ludowymi, organizacjami wiejskimi, gospodyniami, gospodarstwami agroturystycznymi. Artykuły dedykowane tej działalności, publikuje na łamach miesięcznika RADA.

ANNA ZDANKIEWICZ /// wstęp do pająka, prezentacja teoretyczna
etnolog i antropolog kulturowa, muzealniczka; brała udział w projektach digitalizacyjnych dla Muzeum Sztuki
w Łodzi i dotyczących dostępności. Wolontariuszka w działaniach kulturalnych i festiwalowych. Opiekuje się działem stroju ludowego i tkaniny, liczącym 8 tysięcy zbiorów i bierze udział w etnograficznych badaniach terenowych województwa łódzkiego.

BASIA GORTAT /// koordynator projektu; autorka konceptu 'Łódzkie pełne pająków'
wiceprezes fundacji Tu brzoza, pomysłodawca i koordynatorka szeregu akcji wiejsko-kulturalno-edukacyjnych.
Autorka pomysłu, koordynator i kurator akcji Folkowe przystanki - śródpolne galerie, którą tworzy od 2015 roku (folkoweprzystanki.pl)

FUNDACJA TU BRZOZA /// ciało sprawcze, wykonawcze
Jako Fundacja Tu brzoza, w zakresie regionalnej sztuki ludowej, dotychczas realizowaliśmy m.in.:
– warsztaty pająka sieradzkiego oraz promocja pająków podczas Festiwalu "Polka" dla zwiedzających targi w Bychlewie;  lipiec 2022 r.;
– warsztaty pająka sieradzkiego oraz promocja pająków podczas Kościerzyńskiego Dnia Ziemniaka "Jesień w polu i ogrodzie" dla zwiedzających targi w Kościerzynie; 18.09.2022 r.;
–  warsztaty pająka sieradzkiego oraz promocja pająków podczas Targów Rolnych w Sercu Polski dla zwiedzających targi w Bratoszewicach; 25.09.2022 r.

Jako Klub 4H w Nowym Pudłowie we współpracy z OSP w Nowym Pudłowie:
– warsztaty pająka sieradzkiego podczas międzynarodowej wymiany młodzieży  ERASMUS +
'Cut a culture'; Nowy Pudłów, 2014

PAJĄK SIERADZKI
Pająk jest reprezentantem rękodzieła ludowego; jest tradycyjną formą zdobniczą wiejskiego wnętrza mieszkalnego, wykonywaną z łatwo dostępnych surowców lokalnego pochodzenia (słoma, pióra, wełna, fasola, groch, bibuła, papier). O ile pająki opoczyńskie, łowickie czy specyficzne dla innych regionów Polski są rozpoznawalne, o tyle o pająku sieradzkim - poza literaturą fachową i samymi twórcami ludowymi - niełatwo się czegokolwiek dowiedzieć. W internecie, jedyne wzmianki na ten temat pochodzą z publikacji naszej fundacji. Przybliżamy mieszkańcom województwa łódzkiego specyfikę pająka sieradzkiego, chronimy, wspieramy i upowszechniamy  jego istnienie.

Kategoria

Wiadomości