Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 8 =

KONFERENCJA MUZEA REGIONALNE - PUBLIKACJA

Zapraszamy do zapoznania się z publikacją podsumowującą Konferencję dyrektorów i kustoszy muzeów regionalnych z województwa łódzkiego Sulejów 13-14 grudnia 2012 r.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z publikacją podsumowującą tematy poruszone na Konferencji dyrektorów i kustoszy muzeów regionalnych z województwa łódzkiego, która odbyła się w dniach 13-14 grudnia 2012 r. W sumie powstało sześć tek­stów, które zostały opublikowane w wydawnictwie dostępnym w formie elektronicznej na naszej stronie internetowej. Wystarczy kliknąć w poniższy banerek:

 

 

Pierwszy tekst, autorstwa Elżbiety Hibner, to swoiste wprowadzenie. Autorka podejmuje się zde­finiowania kluczowych pojęć, ujętych w ramy roz­ważań nad współpracą muzeów ze społecznością lokalną i wpływem tego typu relacji na rozwój re­gionalny.

W kolejnym tekście Przemysław Owczarek (Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi) opisuje rolę muzeum regionalnego. Jest to próba określenia społecznej misji, jaką muzeum powinno wypełniać poprzez standaryzację swoich działań, animację społeczności lokalnej, współpracę z me­diami lokalnymi i innymi instytucjami. Autor przy­wołuje konkretne projekty, które jego zdaniem mo­głyby być ciekawą propozycją i inspiracją.

Następny referat, Damiana Kasprzyka (Uniwersytet Łódzki), to rozważania nad społeczną tożsamością miejsca w kontekście muzeum regionalnego. Jest to na­ukowe ujęcie zagadnienia tożsamości regionalnej. Autor wyjaśnia przyczyny zróżnicowania tradycji lokalnych i regionalnych województwa łódzkiego oraz zastanawia się nad możliwościami kształto­wania owej tożsamości przez muzea regionalne i ich ofertę edukacyjno-oświatową. Z kolei Anna Nadolska-Styczyńska (Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu) odwołuje się w swoim tekście do idei wielokulturowości. Mowa tu o roli, jaką w tym zakresie powinno pełnić muzeum regionalne, a także o koniecznym dialogu międzykulturowym i rozszerzeniu zainteresowań, tak aby uniknąć zamy­kania się jedynie w obrębie własnych regionów, ma­łych ojczyzn czy kultury narodowej.

Kolejny autor, Jarosław Eichstaedt (Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie, Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej), prezentuje muzeum z punktu widzenia antropologii kulturowej. Zastanawia się więc nad współuczest­nictwem muzeum w dialogu ze współczesnymi naukami humanistycznymi.

Całość publikacji zamy­ka artykuł Marzeny Kozaneckiej-Zwierz (Muzeum w Łowiczu), będący prezentacją wybranych aspek­tów działalności Muzeum w Łowiczu na przestrzeni ostatnich lat, jako przykładów dobrych praktyk do naśladowania.

Zapraszamy do lektury!