Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 2 =

Koncert karnawałowy w Filharmonii Łódzkiej

W najbliższy piątek, 27 stycznia, w Filharmonii Łódzkiej odbędzie się koncert karnawałowy „Klasyka polskiej muzyki rozrywkowej”. W programie m.in. utwory zespołów: Skaldowie, Maanam, Perfect, Lombard, a także Maryli Rodowicz, Ryszarda Rynkowskiego, Marka Grechuty, Czesława Niemena, Edyty Geppert i Mieczysława Fogga w nowych aranżacjach Krzysztofa Herdzina. Wykonawcy: Grohmann Orchestra. Prowadzenie: Tomasz Gołębiewski.

 

W najbliższy piątek, 27 stycznia, w Filharmonii Łódzkiej odbędzie się koncert „Klasyka polskiej muzyki rozrywkowej”:

KONCERT KARNAWAŁOWY
„Klasyka polskiej muzyki rozrywkowej”
27 STYCZNIA 2017 /PIĄTEK /19.00

Przeboje polskiej muzyki rozrywkowej w nowych aranżacjach Krzysztofa Herdzina

Wykonawcy: Grohmann Orchestra

Tomasz Gołębiewski – prowadzenie koncertu

W programie utwory m.in. zespołów Skaldowie, Maanam, Perfect, Lombard oraz Maryli Rodowicz, Ryszarda Rynkowskiego, Marka Grechuty, Czesława Niemena, Edyty Geppert, Mieczysława Fogga, Jerzego Połomskiego i innych.


Już teraz serdecznie zapraszamy do udziału w urodzinowym koncercie FŁ. 17 lutego br. mija 102. rocznica pierwszego koncertu zespołu, który w roku 1915 wystąpił pod batutą Tadeusza Mazurkiewicza i wkrótce przyjął nazwę Łódzkiej Orkiestry Symfonicznej. Podczas tego uroczystego wieczoru Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Łódzkiej, kontynuujący tradycje ŁOS, wystąpią dla Państwa pod batutą Kaia Bumanna. Partie solowe wykonają muzycy Orkiestry oraz tenor Rafał Bartmiński.

 

URODZINOWY KONCERT SYMFONICZNY
17 LUTEGO 2017 /PIĄTEK /19.00

W dniu 17 lutego br. mija 102. rocznica pierwszego koncertu zespołu, który wystąpił pod batutą Tadeusza Mazurkiewicza i wkrótce przyjął nazwę Łódzkiej Orkiestry Symfonicznej. W „urodzinowym” programie znalazła się więc Fanfara na orkiestrę Mikołaja Góreckiego, napisana z okazji 100-lecia Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej i wykonana po raz pierwszy podczas koncertu kończącego obchody jubileuszu, 17 lutego 2016. Poemat „Pieśń o nocy” XIII-wiecznego poety Dżalaluddina Rumiego (w przekładzie Tadeusza Micińskiego) zainspirował Karola Szymanowskiego do stworzenia III Symfonii, wokalno-instrumentalnego dzieła na tenor, chór mieszany i wielką orkiestrę. Ten oryginalny wówczas (1916) utwór, o zupełnie nowym brzmieniu, cechuje zmysłowość, orientalny charakter melodyki i wyjątkowa barwność orkiestracji. O tym, jak daleką drogę przeszedł Szymanowski, będzie się można przekonać słuchając Uwertury koncertowej E-dur (1904-1905), pierwszego dzieła symfonicznego kompozytora.
Odmienny nastrój wprowadzi Sinfonie concertante B-dur niemieckiego twórcy I poł. XIX w., Petera Josefa von Lindpaintnera. W partiach solowych wystąpią muzycy Orkiestry Symfonicznej FŁ i tenor Rafał Bartmiński.

Wykonawcy: Agata Piotrowska-Bartoszek – obój, Krzysztof Kamiński – fagot, Roman Pryliński – klarnet, Zbigniew Monkiewicz – waltornia, Ewelina Zawiślak – flet, Rafał Bartmiński – tenor, Kai Bumann – dyrygent, Dawid Ber – przygotowanie chóru, Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Łódzkiej
Program: K. Szymanowski – Uwertura koncertowa E-dur op. 12, P.J. von Lindpainter – Sinfonie concertante B-dur op. 36, M. Górecki – Fanfara na orkiestrę, K. Szymanowski – III Symfonia „Pieśń o nocy” op. 27

Pozostałe wydarzenia:

KONCERT SYMFONICZNY
3 lutego 2017 /PIĄTEK /19.00

Koncert otworzy uwertura do opery „Halka” – legendarnego dzieła Stanisława Moniuszki, ojca polskiej opery. Następnie publiczność usłyszy I Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina w wykonaniu Krzysztofa Książka, zdobywcy II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim w 2015 roku i uczestnika XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Trzeci z utworów prezentowanych tego wieczoru to Tańce symfoniczne op. 45 Sergiusza Rachmaninowa – jego ostatnie dzieło, napisane w 1940 roku dla Orkiestry Filadelfijskiej i Eugene’a Ormandy’ego. Utwór oparty jest na jednym z motywów melodycznych z dawnych prawosławnych pieśni. Tego wieczoru na dyrygenckim podium stanie Paweł Przytocki, były dyrektor artystyczny FŁ (1995-1997).

Wykonawcy: Krzysztof Książek – fortepian, Paweł Przytocki – dyrygent, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej
Program: S. Moniuszko – Uwertura do opery „Halka”, F. Chopin – I Koncert fortepianowy e-moll op. 11, S. Rachmaninow – Tańce symfoniczne op. 45

 

DZIECIĘCY UNIWERSYTET ARTYSTYCZNY (DUA)
4 LUTEGO 2017 /SOBOTA

Warsztat: „Operetka – najweselsza ozdoba sceny muzycznej”
10.00 /SALA KONCERTOWA FŁ

Prowadzenie: Patrycja Lenarczyk-Onasz

Uczestnicy spotkania dowiedzą się, co to jest operetka i czym wyróżnia się na tle innych form scenicznych. Wysłuchamy zróżnicowanych przykładów muzycznych, obejrzymy piękne kostiumy i spróbujemy wcielić się w rolę realizatorów, wymyślając własny scenariusz, kostiumy oraz scenografię.

 

Warsztat: „Wiolonczela do słuchania i podglądania”
10.00 /SALA KAMERALNA FŁ

Prowadzenie: Katarzyna Filipiak

Na warsztatach zajrzymy do wnętrza wiolonczeli żeby poszukać jej duszy. Sprawdzimy, co robi tam tajemniczy nieproszony gość – mała kulka kurzu. Czy i ona ma wpływ na barwę dźwięku? Dowiemy się, w jaki sposób budowniczy instrumentu dostał się do jego wnętrza, żeby złożyć tam swój podpis i dlaczego wiolonczeliści noszą ze sobą niebezpieczne przyrządy do ostrzenia metalu, a za bilety lotnicze płacą dwa razy więcej od innych! Sprawdzimy, czy wygodniej gra się na wiolonczeli w eleganckim fraku, czy w poszarpanych jeansach.

 

Warsztat: „Niemożliwe! Teatr na rockowo!”
11.30 /SALA KONCERTOWA FŁ

Prowadzenie: Patrycja Lenarczyk-Onasz

Zajęcia poświęcone najbardziej swobodnej muzycznej formie scenicznej – musicalowi. Uczestnicy dowiedzą się o mnogości i zróżnicowaniu tematyki oraz gatunków muzyki występujących w musicalach. W otoczeniu oryginalnych kostiumów wysłuchamy i zatańczymy do najsłynniejszych przebojów musicalowych.

 

MECENASEM SEZONU 2016/2017 JEST PKO BANK POLSKI

 

DO ZOBACZENIA W FILHARMONII

 

Milena Ostrowska

Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina

Foto: materiały otrzymane od organizatora