IV Salon Ciekawej Książki
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego w dniach 28-30 listopada zaprasza na spotkania autorskie i panele dyskusyjne, które organizuje w ramach IV Salonu Ciekawej Książki. Zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem wydarzeń!
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego serdecznie zaprasza na spotkania autorskie i panele dyskusyjne, które organizuje w czasie IV Salonu Ciekawej Książki.
1. Od wojny do UE – współczesna Chorwacja
28 listopada 2014 (piątek) godz. 17:00
sala B (czerwona)
Tradycyjnie podczas pierwszego dnia targów porozmawiamy o problematyce bałkańskiej z ekspertami z Centrum Naukowo-Badawczego „Bałkany na przełomie XX/XXI w.”
Zapraszamy na panel dyskusyjny oraz promocję książki dr. Konrada Składowskiego System rządów w Republice Chorwacji z serii wydawniczej „Bałkany XX/XXI w
W tym roku podyskutujemy o Chorwacji, która przeszła długą drogę: z kraju rządzonego autorytarnie, ogarniętego wojną i izolowanego na arenie międzynarodowej stała się członkiem Unii Europejskiej i jedną z ważniejszych turystycznych destynacji.
Spotkanie będzie okazją do debaty nad dokonaniami i perspektywami na przyszłość tego bałkańskiego kraju.
Więcej na www.ksiegarnia.uni.lodz.pl
2. Adaptacje filmowe prozy Bohumila Hrabala - spotkanie z Maciejem Robertem
29 listopada 2014 (sobota) godz. 16:30
sala B (czerwona)
W tym roku przypada 100. rocznica urodzin Bohumila Hrabala.
Tym bardziej miło nam zaprosić Państwa na spotkanie z Maciejem Robertem, poetą, dziennikarzem, krytykiem literackim i filmowym, autorem publikacji
Skowronki i perełki.
Adaptacje filmowe prozy Bohumila Hrabala
Praca poświęcona jest ekranizacjom prozy jednego z najwybitniejszych pisarzy czeskich XX wieku. Autor analizuje dziewięć filmów. Poszczególne rozdziały wpisują filmoznawczą analizę w szeroki kontekst – antropologiczny, historyczny, filozoficzny i socjologiczny, co ma w zamierzeniu oddać wewnętrzne bogactwo omawianych utworów. W polskim piśmiennictwie naukowym jest publikacją pionierską – to pierwsza tak obszerna pozycja przynosząca analizy utworów Hrabala, a zwłaszcza ich ekranizacji.
Więcej na www.ksiegarnia.uni.lodz.pl
3. Taneczny umysł - spotkanie z Tomaszem Ciesielskim
30 listopada 2014 (niedziela) godz. 11:00
sala B (czerwona)
Ciało w ruchu językiem myśli?
Taniec widzialną formą filozoficznej refleksji estetycznej i etycznej?
Poznanie emocjonalne – szósty zmysł?
Taniec zwykle widziany jest jako, w najlepszym wypadku, oczyszczająca rozrywka, która pozwala oderwać się od codziennego natłoku myśli i dać fizyczno-estetyczną przyjemność. Dzisiaj okazuje się, że ta istotnie piękna forma ruchu to coś o wiele większego – głęboka i nieoczywista forma wewnętrznej refleksji, w której w niezwykły sposób uczestniczyć może także umysł widza.
Między innymi o tym opowie Tomasz Ciesielski, performer, tancerz, badacz teatru, autor publikacji
Taneczny umysł
Teatr ruchu i tańca w perspektywie neurokognitywistycznej
Więcej na www.ksiegarnia.uni.lodz.pl
Wszystkie wydarzenia odbywają się w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 282, w sali B
Łukasz Orzechowski
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego