Dzieła Jana Stanisławskiego poszukiwane!
Muzeum Miasta Łodzi przygotowuje wystawę czasową „Jan Stanisławski – Mistrz młodopolskiego pejzażu”. Z tej okazji trwają poszukiwania prywatnych kolekcjonerów, którzy chcieliby wypożyczyć na planowaną ekspozycję obrazy, grafiki i rysunki tego artysty. Planowany termin otwarcia wystawy to 29 marca br.
Muzeum Miasta Łodzi przygotowuje wystawę czasową „Jan Stanisławski – Mistrz młodopolskiego pejzażu” i zwraca się z prośbą do właścicieli obrazów, grafik, rysunków tego artysty zainteresowanych ich wypożyczeniem na ww. wystawę.
Planowany termin otwarcia wystawy to 29 marca 2017 roku.
Osoba do kontaktu: Monika Nowakowska (42-254-90-40 lub m.nowakowska@muzeum-lodz.pl).
Więcej o planowanej wystawie:
"Jan Stanisławski – Mistrz młodopolskiego pejzażu"
Aneks Jednego Mistrza w Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
29 marca – 25 czerwca 2017 r.
Kurator: Monika Nowakowska
Wystawa obejmować będzie około 30 prac: 18 wypożyczonych z Muzeum Narodowego w Krakowie i pozostałe z handlowych galerii sztuki oraz od łódzkich kolekcjonerów prywatnych – miniaturowe pejzaży miejskie i wiejskie, impresyjne studia roślin i wody, nastrojowe nokturny z różnych okresów krótkiej acz intensywnej twórczości Jana Stanisławskiego: od początku lat 80. XIX wieku po 1906 rok.
Punktem wyjścia prezentacji będzie przypadająca w 2017 roku 110. rocznica śmierci artysty, który zmarł 6 stycznia 1907 roku. Obrazy malowane są farbami olejnymi na płótnie, tekturze, desce lub kartonie, najczęściej impastami, wszystkie są oprawione i w dobrym stanie konserwatorskim, ich wymiary wahają się od 12x21 cm do 54,5x100,5 cm. Dopełnieniem malarstwa będą przykłady grafiki – kilka litografii barwnych i czarno-białych – powielające motywy z obrazów w syntetycznym ujęciu. Prace pogrupowane zostaną wątkami tematycznymi podzielonymi na: widoki polskiej wsi, krajobrazy Ukrainy, motywy krakowskie, pejzaże z zagranicznych podróży (Włochy, Francja), studia roślin – prezentujące spectrum zainteresowań artysty oraz poszukiwania warsztatowe.
Jan Stanisławski (1860-1907) to jeden z najwybitniejszych polskich malarzy-pejzażystów, czołowy przedstawiciel młodopolskiego modernizmu, Mistrz miniatury, w której wypracował własny, rozpoznawalny po dziś dzień styl. To zarazem jeden z kluczowych pedagogów zreformowanej przez Juliana Fałata krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie, w której prowadził katedrę pejzażu, zwaną też „szkołą Stanisławskiego”, kształcąc w niej kolejne pokolenie polskich pejzażystów, często kontynuatorów jego twórczości jak łodzianin Henryk Szczygliński, ulubiony student Mistrza Jana.
Łódzkim wątkiem wystawy będą zbiory prywatne oraz kontekst Galerii Mistrzów Polskich, w której prezentowane są cztery prace Jana Stanisławskiego dokumentujące kolejne etapy jego artystycznych poszukiwań: wczesny szkic akwarelowy "Sterty siana" z 1880-1881 roku z okresu studiów akademickich w Klasie Rysunkowej Wojciecha Gersona w Warszawie; impresyjną wedutę "Pont-Neuf w Paryżu" z lat 1885-1895 czyli okresu artystycznych podróży artysty po Europie w poszukiwaniu własnego stylu oraz dwa przykłady dojrzałej twórczości malarskiej, reprezentujących młodopolski modernizm pejzaży z ulubionym motywem wodny: "Pejzaż [Dniepr]" i "Brzegi Dniepru – pejzaż III. Ukraina" z lat 1903-1905.
Wystawie towarzyszyć będzie folder z tekstem problemowym dotyczącym prezentowanych prac, spis prac z wystawy oraz kilka ich reprodukcji.
Matylda Cygan
Muzeum Miasta Łodzi
Ilustracja: Jan Stanisławski, Brzegi Dniepru - pejzaż III. Ukraina, 1903-1905, olej, płótno, ze zbiorów Krzysztofa Musiała