Dziatwa – święto kreacji, marzeń i fantazji
Ogólnopolski Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych DZIATWA, organizowany po raz 34 przez Bałucki Ośrodek Kultury przy współudziale Zarządu Głównego Towarzystwa Kultury Teatralnej odbędzie się w dniach 22-25 maja. Przegląd adresowany jest do dzieci, młodzieży, twórców, pedagogów i specjalistów zajmujących się problematyką teatru dziecięcego. Zapraszamy!
Dziatwa – święto kreacji, marzeń i fantazji
Ogólnopolski Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych DZIATWA, organizowany po raz 34 przez Bałucki Ośrodek Kultury przy współudziale Zarządu Głównego Towarzystwa Kultury Teatralnej odbędzie się w dniach 22-25.05.2013 r.
Po raz kolejny spotkają się twórcy i widzowie, którym bliska jest aktywność teatralna i wspólne przeżywanie sztuki. Przegląd adresujemy do dzieci, młodzieży, twórców, pedagogów i specjalistów zajmujących się problematyką teatru dziecięcego.
„Dziatwa” ma formułę przeglądu, prezentacji i konfrontacji dokonań „młodego teatru”. Nie ma charakteru konkursu. Ideą jest wymiana doświadczeń, edukacja w zakresie czytania kodów sztuki i kreowania postaw twórczych wśród dzieci, młodzieży i opiekunów artystycznych oraz integracja środowiska.
Program przeglądu gwarantuje uczestnikom twórczą, nieskrępowaną atmosferę zabawy, kontaktu z wybitnymi osobowościami teatru, pedagogami – specjalistami teatru, kontaktu z dziełami sztuk wszelkich. Prezentacje spektakli , warsztaty artystyczne, zabawy i korowód uliczny, widowisko plenerowe, imprezy towarzyszące, wystawy, eventy z pogranicza teatru, filmu, muzyki i plastyki to niektóre elementy łódzkiego święta.
Tematem wiodącym 34 edycji Dziatwy jest problematyka pracy nad widowiskiem teatralnym, ze szczególnym uwzględnieniem roli scenariusza w procesie artystycznym.
Festiwalowi towarzyszy 23 edycja Wystawy Rysunku i Malarstwa "Mój Teatr". Wystawę i finał konkursu plastycznego poprzedziły warsztaty artystyczne dotyczące plastyki w obszarze teatru prowadzone przez jurorów konkursu.
Wartością festiwalu jest także jego społeczny aspekt - połączenie przestrzeni teatru z przestrzenią codzienności. Festiwalowymi atrakcjami umożliwimy mieszkańcom Łodzi kontakt ze sztuką teatru plenerowego. Korowód uczestników festiwalu oraz plenerowy spektakl Teatru Klinika Lalek adresowany jest dla każdej grupy wiekowej.
W ramach tegorocznej Dziatwy odbędą się:
1. Uroczysta inauguracja przeglądu 22 maja 2013 w BOK „Na Żubardzkiej” (ul. Żubardzka 3)
Inauguracja połączona z działaniami intermedialnymi, w tym prezentacją wizualizacji z minionych edycji festiwalu (zdjęcia, filmy, piosenka „Dziatwy", animacje) oraz reprodukcji dziecięcych prac plastycznych nadesłanych na Wystawę Rysunku i Malarstwa „Mój Teatr 2011, 2012" (technika mappingu). Scenariusz i reżyseria prezentacji Barbara Wójcik Wiktorowicz.
2.Uroczysty finał 25 maja 2013 w BOK Lutnia (ul. Łanowa 14)
Uroczysty finał połączony z działaniami intermedialnymi, wręczenie nagród. Celem jest integracja sztuk wizualnych z dźwiękowymi, pokazywanie dzieciom i młodzieży nowych technologii i ich zastosowania w sztuce.
3. Oprawa artystyczna przeglądu (inauguracja, finał i zapowiedzi przedstawień).
Medium z pogranicza teatru plastycznego, projekcja rzutnikowa (obrazy malowane ręcznie na żywo), czarny teatr zapowiedzi w tej formie są przyciągającą formą i sposobem przybliżania dzieciom i młodzieży technik teatralnych. Scenariusz i realizacja Barbara Wójcik Wiktorowicz z zespołem. Barbara Wójcik Wiktorowicz to artystka multimedialna, specjalista działań intermedialnych i edukacji wizualnej w znacznej mierze związana z teatrem, także mim.
4.Przegląd zaproszonych przedstawień (BOK Na Żubardzkiej, BOK Lutnia)
5. Warsztaty dla instruktorów, pedagogów i nauczycieli:
"Dramat czy adaptacja" warsztat dramaturgiczny poprowadzi Marek Brand ( dramaturg, prozaik, reżyser teatralny i aktor, twórca Teatru Zielony Wiatrak z Gdańska). Celem warsztatów będzie: sprawdzenie własnej umiejętności kreowania fikcyjnego świata dramatu na potrzeby realizacji scenicznej, wypracowanie umiejętności pracy z aktorem.
6. Warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz instruktorów.
Tematem tegorocznego "Korowodu" (parady teatralnej) będzie Szczęście. Warsztaty Parada „O Szczęściu” - tworzenie scenariusza”, prowadzone będą przez aktorów Teatru Klinika Lalek. Podczas pracy warsztatowej animatorzy poprzez zadania aktorskie, trening twórczości oraz metodę improwizacji wprowadzać będą uczestników zajęć w arkana sztuki, rozważać będą pojęcie Szczęścia oraz podejmować próbę pokazania owego stanu na scenie. W poetyce Teatru Klinika Lalek, baśniowej opowieści, przy sugestywnej muzyce z udziałem wielkich lalek, masek i instalacji zbudowane zostaną poszczególne sceny korowodu. W trakcie prac nad scenariuszem i podczas przygotowań do wspólnej akcji teatralnej uczestnicy nauczą się wspólnego, plemiennego Tańca Szczęścia, tańca w kręgu, który zostanie wykonamy na zakończenie Szczęśliwej Parady.
Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z autorskim warsztatem Teatru Klinika Lalek. Warsztaty zakończą się pokazem podczas plenerowej parady teatralnej.
7. Warsztaty dla dzieci i młodzieży „Tańcząca Dziatwa”
Celem warsztatów jest tworzenie scenariusza teatru tańca w oparciu o techniki improwizacyjne, kształtowanie inwencji scenicznej za pomocą ruchu, integracja. Warsztat poprowadzą instruktorzy BOK Antonina Jakubowska(choreografia) Jan Gromski (muzyka).
8. Spotkania metodyczne i ewaluacyjne:
a) omówienia – wieczorne spotkania instruktorów z członkami Rady Artystycznej (Jadwiga Sącińska teatrolog, instruktor teatralny, specjalista w dziedzinie teatru dziecięcego, Wieloletni kierownik programowy „Dziatwy”, członek komisji kwalifikacyjnej przeglądu. Wiktor Wiktorczyk aktor lalkarz, twórca Teatru Klinika Lalek i Wrocławskiego Teatru dla Dzieci. Renata Mosiołek animatorka kultury, pedagog wychowania artystycznego w dziedzinie teatru, autorka wielu festiwalowych projektów i koncepcji pracy z amatorskim zespołem teatralnym)
b) dyskusja panelowa
„Edukacja i sztuka – edukacyjne aspekty sztuki scenicznej, kształtowanie twórczych postaw”.
Moderatorem dyskusji będzie Wiktor Wiktorczyk przy Centrum Sztuki Impart we Wrocławiu.
c) spotkanie dyskusyjne – dyskusja na temat stanu obecnego teatru dziecięcego i młodzieżowego w Polsce oraz kształtu i kierunków rozwoju tego teatru za granicą z udziałem instruktorów teatralnych, gości z Ukrainy, animatorów kultury, absolwentów i doktorantów Instytutu Kultury Współczesnej i Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego. Moderatorem dyskusji będzie Jadwiga Sącińska,
9. Plenerowa, happeningowa akcja teatralna „Korowód”.
Integralnym elementem programu „Dziatwy” jest „Korowód” – kolorowe zdarzenie w przestrzeni miejskiej promujące ideę kreatywności i radości. Akcja uliczna o interdyscyplinarnym charakterze z udziałem uczestników festiwalowego przeglądu oraz animatorów, muzyków, szczudlarzy, gigantycznych lalek, masek i stworów. Twórcami projektu „Korowodu” są artyści działający w Teatrze Klinika Lalek, którzy uczestnikom „Dziatwy” zaproponują zadania do plenerowych improwizacji. Tegoroczny "Korowód" będzie teatralną "Paradą o Szczęściu". Twórcą koncepcji artystycznej korowodu jest Wiktor Wiktorczyk.
Akcja ma charakter otwartej, interaktywnej zabawy z widzem, rozpocznie się przejazdem uczestników „Dziatwy” „Tramwajem Teatralnym” z pętli tramwajowej Łódź Żabieniec do pętli Łódź Północna. Działania interaktywne z publicznością będą miały miejsce na terenie Parku Staromiejskiego. Finał „Korowodu” odbędzie się na Starym Rynku w Łodzi – akcja z udziałem lal i masek oraz spektakl plenerowy/traktat o Szczęściu „Kilku Ekscentryków i Słoooń” w wykonaniu Teatru Klinika Lalek z Wolimierza.
Honorowy patronat nad tegoroczną edycją Dziatwy objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas, Wojewoda Łódzki Jolanta Chełmińska, Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska
Szczegółowy program dorocznego święta teatru dziecięcego do pobrania.
Więcej informacji na stronie: http://www.dziatwa.com.pl/
Bogumił Woźniakowski