Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 4 =

DICTAT - Zakończenie projektu w Bełchatowie

Niebawem zakończy się realizacja projektu „DICTAT. Europejskie DICTATury. Wspólny język sztuk wizualnych w budzeniu świadomości historycznej obywateli Europy”. Przez 18 miesięcy cztery artystyczne zespoły pracowały nad przedstawieniem, które zostanie zaprezentowane w Bełchatowie w grudniu tego roku.

„DICTAT. Europejskie DICTATury. Wspólny język sztuk wizualnych w budzeniu świadomości historycznej obywateli Europy” – zakończenie projektu wkrótce.

Tak brzmi pełna nazwa międzynarodowego projektu teatralnego, w którym bierzemy udział. Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie jest jednym z czterech partnerów obok Teatru Magro z Włoch (lider), Fundacji „Parada” z Rumunii i Stowarzyszenia Agifodent z Hiszpanii. Zadanie to realizowane jest w ramach unijnego programu „Kultura 2007 – 2013”. Realizacja zadania rozpoczęła się w lipcu 2012. Przez 18 miesięcy cztery artystyczne zespoły (dwóch aktorów i reżyser z każdego kraju) pracowały nad przedstawieniem, które zostanie zaprezentowane w Bełchatowie w grudniu tego roku. Spektakle w Polsce będą jednocześnie zakończeniem projektu. Celem przedsięwzięcia było stworzenie spektaklu, który byłby artystyczną wypadkową wiedzy, wspomnień, doświadczeń krajów dotkniętych dyktaturą. Podczas wielokrotnych spotkań w poszczególnych krajach artyści poddawali analizie historię ostatnich 60 lat, próbując znaleźć wspólne cechy europejskich systemów totalitarnych. Nieocenieni w pracach nad materiałami historycznymi byli nasi partnerzy: Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Regionalne w Bełchatowie, Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym oraz Starostwo Powiatowe w Bełchatowie.

 

„DICTAT” został zaprezentowany już publiczności włoskiej i hiszpańskiej. W grudniu 2013 obejrzą go widzowie rumuńscy i polscy. W Bełchatowie „DICTAT” obejrzymy trzy razy, w dniach 19-21 grudnia. 19 i 20 grudnia, o godz. 16:00, 21 grudnia, o godz. 19:00

W czwartek, 19.12.2013, o godz. 10:00 odbędzie się konferencja prasowa, na którą zapraszamy wszystkie zainteresowane projektem media. Zachęcamy również do udziału w dyskusjach z autorami projektu, reżyserami, aktorami po każdym spektaklu. Premiera „DITATu” w Polsce odbędzie się w miesiącu, w którym przypominamy wszystkim o wydarzeniach z roku 1981 – wprowadzeniu stanu wojennego. Dlatego też, spektakle kończące projekt zostaną poprzedzone wieloma imprezami towarzyszącymi.

Program imprez towarzyszących:

11.12. godz. 15.00 – początek warsztatów dziennikarsko – historycznych dla młodzieży w ramach projektu „Opowiem Ci o wolnej Polsce” – sala koncertowa MCK Warsztaty prowadzone przez Pawła Kowalskiego - pracownika IPN, kierownika Referatu Edukacji Historycznej, które przygotowują m.in. do realizacji własnego filmu dokumentalnego.

12.12. godz. 17.00 – „Piosenki PRLu” w wykonaniu grupy teatralnej BAT – sala koncertowa MCK – wstęp wolny W repertuarze najbardziej znane piosenki z tego okresu, min. „Autobus czerwony”, „Dziewczyna z PRLu” i wiele wiele innych.

15.12. godz. 18.00 – „Zapiski oficera Armii Czerwonej” – monodram na podstawie powieści Sergiusza Piaseckiego w wykonaniu P. Cyrwusa – sala teatralna MCK – wstęp wolny Satyra ta jest opisem polskiej rzeczywistości na Kresach widzianej oczami "wyzwolicieli". Znany aktor wcieli się nie tylko w rolę bolszewickiego żołdaka, przeniknie też do jego umysłu – wyniszczonego przez propagandę, w pełni zniewolonego.

18.12. godz. 18.00 – pokaz filmu dokumentalnego „Internowani” w reż. T. Świątkowskiego – sala koncertowa M CK – wstęp wolny Punktem wyjścia filmu jest fotografia grupy internowanych w stanie wojennym w Zakładzie Karnym w Łowiczu. Dokument wypełniają bardzo osobiste opowieści internowanych, którzy przywołują także epizody nieoczekiwanie zabawne, kontrastujące z ponurymi okolicznościami ich więziennego bytowania. Po filmie - „Bełchatowskie post scriptum.” Fragmenty „Pamiętników z internowania” Bogusława Makowskiego czyta Radek Garncarek Bogusław Makowski – działacz „Solidarności” internowany w pierwszym dniu Stanu Wojennego w więzieniu w Sieradzu, a następnie w Łowiczu.

13.12.- 22.12.2013 – wystawa „ORŁA WRONA NIE POKONA – 32 ROCZNICA WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO” – hol MCK

Mariola Biniek
MIejskie Centrum Kultury w Bełchatowie