Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 5 =

39. ŁÓDZKIE SPOTKANIA TEATRALNE "TEATR OBRAZU"

17 września ruszają 39 Łódzkie Spotkania Teatralne "Teatr obrazu". W ramach festiwalu zobaczymy aż 14 spektakli teatralnych i 2 improwizacje! Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami!

Łódzkie Spotkania Teatralne to od lat jeden z najważniejszych polskich festiwali teatralnych, promujący nowe zjawiska w dziedzinie awangardy teatralnej z Polski i zagranicy. To najstarsza impreza kulturalna w Łodzi i jedna z najstarszych w Polsce.
 
Do tej pory zrealizowano 38 edycji (od 1964 r.). Dotychczasowe edycje ŁST prezentowały teatry tworzące idee opierając się przede wszystkim na słowie, jako nośniku idei i informacji, słowie będącym głównym narzędziem komunikatu artystycznego. 38 edycja (rok 2015) skupiła się na teatrze tańca i ruchu, zmieniając koncepcję dotychczasową festiwalu.

 
„39. Łódzkie Spotkania Teatralne. Teatr obrazu” zakłada promocję, wspieranie, prezentowanie najwartościowszych zjawisk i tendencji w polskim i światowym teatrze i tańcu, również produkcję 2 spektakli teatralnych w oparciu o dziedzictwo kulturowe w woj. łódzkim (Pabianicach i Łodzi). 39. ŁST przyjmą nową formułę. W nowatorski sposób zaprezentują nowe trendy w teatrze wykorzystujące w swoim przekazie komunikację niewerbalną i sztuki plastyczne.
 
Teatr obrazu – to rodzaj teatru i widowiska teatralnego, przeważnie oparty na sztukach wizualnych, plastycznych, ruchu i tańcu. Dominującą cechą tego typu inscenizacji jest przewaga obrazu nad słowem. Teatr ten przybiera charakter intermedialny, wykorzystując m.in. wideoart, performance, assemblage, happening, taniec i ruch.
 
Po raz pierwszy w ramach ŁST zrealizowane zostaną na potrzeby festiwalu produkcje teatralne. Zostaną zrealizowane i zaprezentowane 2 produkcje teatralne (spektakle/improwizacje) w ramach działań pilotażowych. Zaprezentowanych zostanie również 14 spektakli teatralnych, 11 spotkań z publicznością w ramach Forum (Teatralny język obrazu), oraz 17 Dyskusji artystów z publicznością.
 
ŁST 2016 to pierwsza w historii Spotkań edycja, podczas której skupimy uwagę nie tylko na prezentacji, ale i na stworzeniu 2 produkcji teatralnych (2 premiery), których językiem jest materia obrazu, ruchu, dźwięku, słowo natomiast staje się dodatkowym nośnikiem odbioru obrazu, który może połączyć wszystkie działania w integralną całość. Spektakle/improwizacje prezentowane w tej formule, to interdyscyplinarne spotkania artystów z pogranicza technik wizualnych, teatru plastycznego, teatru ruchu i tańca, teatru eksperymentalnego. Przenikanie się tych dziedzin teatru i performancu wraz z muzyką, często tworzoną na żywo, projektuje obraz teatru, który jest rzadko spotykany. To swoisty assamblage teatralny.
 
Produkcje spektakli/improwizacji są programem pilotażowym, który w przyszłości może stać się punktem wyjścia do tworzenia spektakli, które będzie można zobaczyć wyłącznie podczas ŁST. Pozwolą również sprawdzić, na ile środowisko teatralne w danych miejscowościach, jest przygotowane na odbiór spektakli, kierowanych wyłącznie do mieszkańców danego regionu. Badamy kulturową matrycę miejsca – uwzględniając jego aspekty historyczne, architektoniczne, topograficzne, środowiskowe, społeczne, krajobraz pierwotny oraz historię krajobrazu kulturowego. Pomoże to unaocznić dostrzegalne znaczenia w przestrzeni, bądź odkryć te ukryte, pomogą w ich przetworzeniu i prezentacji. Staną się również okazją do spotkania artystów, którzy nigdy wcześniej nie mieli okazji współtworzyć razem, ich wzajemnej inspiracji – co zaowocuje powstaniem spektakli/improwizacji w stylu Site-specific.
 
Podczas festiwalu pokazane zostaną także grupy teatralne, których ekspresja artystyczna jest integracją nowatorskich technik ruchu i tańca z nowoczesną muzyką  i wideoartem, w sposób, który pozwala stworzyć nową jakość. Słowo zostanie potraktowane wyłącznie, jako nośnik obrazów, zarówno w wyobraźni widzów, jak i obrazu fizycznego tworzonego na żywo.
Nośnikiem idei ŁST 2016 będą więc: obraz, ruch, muzyka, dźwięk i ich nierozerwalne współistnienie. To zupełnie nowy sposób komunikowania pozwalający na przekroczenie barier językowych i kulturowych.
 
 
39. ŁÓDZKIE SPOTKANIA TEATRALNE "TEATR OBRAZU":
 
17.09 – PABIANICE – Premiera:  produkcja ŁST 2016: Ewelina Ciszewska (Teatr Sztuk), Jan Kochanowski (Teatr Cinema), Paweł Grala (Pracownia Fizyczna), Izumi Yoshida, Morihide Sawada (Komorebi), Igor Gawlikowski (Karbido).
 
24.09 – RADOMSKO - Dada von Bzdulov "Strategia" & "Why don't you like sadness?"
 
2.10 – BEŁCHATÓW – Wrocławski Teatr Radioaktywny „Parantela”
 
15 – 16.10 – WIELUŃ – Teatr MIMO „Komedianci” oraz laureat ŁóPTA
 
21 – 22.10 – KUTNO – Teatr Sztuk "Omaggio a Russolo" oraz laureat ŁóPTA
 
5 - 6.11 – TOMASZÓW MAZ. – TO-EN "Melanż" oraz laureat ŁóPTA
 
19-20.11 – OPOCZNO – Cloud Theater „Krótka zarys wszystkiego” oraz laureat ŁóPTA
 
26 – 27.11 – PIOTRKÓW TRYB. – Teatr Sztuk „Sekrety Szekspira” oraz laureat ŁóPTA
 
2-3-4. 12 – ŁÓDŹ – laureat ŁóPTA, Wrocławski Teatr Radioaktywny „Parantela”, Premiera: produkcja ŁST 2016: Teatr Biuro Podróży