Zamek Królewski w Łęczycy
Fot. Katarzyna Cieślak
Zamek królewski w Łęczycy został wzniesiony za panowania Kazimierza Wielkiego i był jednym z ogniw obrony państwa polskiego. Warto zobaczyć miejsce, które w okresie swojej świetności było siedzibą królów, a przy okazji odwiedzić Muzeum i restaurację „Stara prochownia”, które obecnie się w nim mieszczą.
Łęczycki Zamek wzniesiony został najprawdopodobniej w latach 1357-1370 z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Budowla w 1406 roku została zniszczona przez pożar, ale już 3 lata później została odbudowana. Ciekawostką historyczną może być fakt, że po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku na zamku osadzono oczekujących na wykup z niewoli jeńców krzyżackich.Zamek kompleksowo wyremontowano po II wojnie światowej, a w efekcie tych prac powstało w nim Muzeum Ziemi Łęczyckiej dziś noszące nazwę Muzeum w Łęczycy. Udostępniono wtedy wystawy muzealne, które możemy oglądać do dziś – archeologiczną, historyczną i etnograficzną.
Z zamkiem w Łęczycy wiąże się legenda o najsłynniejszym diable w Polsce – Borucie, który miałby zamieszkiwać podziemia łęczyckiej warowni. Jedna z legend mówi, że jest to szlachcic, który w nagrodę za pomoc królowi Kazimierzowi Wielkiemu mógł mieszkać na zamku. W wyniku niedotrzymania swoich obietnic został jednak uwięziony w podziemiach warowni.
Legenda o Diable Borucie jest wciąż żywa na ziemi łęczyckiej, o czym świadczyć może stała wystawa muzealna pt. „Diabeł Boruta we współczesnych rzeźbach i legendach” przedstawiająca różne twarze czarta.
Dla zwiedzających udostępniona została także wieża widokowa, z której przez charakterystyczne okrągłe otwory można podziwiać panoramę miasta i okolicy.
Każdego roku w sierpniu na zamku odbywa się Międzynarodowy Turniej Rycerski ściągający z całej Polski i Europy bractwa rycerskie i miłośników militariów średniowiecznych. W trakcie turnieju goście mogą podziwiać pokazy walk rycerskich, konkursy strzeleckie czy pokazy średniowiecznego tańca.
Wydarzeniu towarzyszą warsztaty rzemieślnicze, obozowiska rycerskie i stragany rozmieszczone na podgrodziu,a także wiele innych atrakcji takich jak koncerty i spektakle teatralne.
Strona Muzeum w Łęczycy: https://www.muzeumleczyca.pl/ oraz Facebook: Muzeum w Łęczycy
Adres
Zamkowa 1, 99-100 ŁęczycaKontakt
Muzeum w Łęczycyul. Zamkowa 1
99-100 Łęczyca
muzeumleczyca.pl
Biuro:
tel.: +48 506 175 934
Obsługa turystyczna:
tel.: +48 509 748 693
e-mail: info@muzeumleczyca.pl