• Europejskie Dni Dziedzictwa2017

  W dniach 9-10 i 16-17 września 2017 r. w województwie łódzkim, podobnie jak w innych zakątkach Polski i krajach Unii Europejskiej, świętować będziemy Europejskie Dni Dziedzictwa, których tradycja sięga lat 90-tych.

  Zgodnie z decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego hasło przewodnie 25. edycji EDD w Polsce brzmi: „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”.

  Dzięki tak sformułowanemu tematowi będziemy mogli pokazać krajobraz, jako zapis działalności pokoleń naszych przodków.

  Podczas tegorocznej edycji skupimy się na tym, jaki jest krajobraz naszego dziedzictwa: piękno dużych miast, malowniczość wsi oraz wszystko to, co zawiera w sobie to pojęcie. Poprzez zabawę i edukację będziemy mogli pokazać jak się zmieniał, jak powstawały i kształtowały się miasta. 

  Będzie to także okazja do zwrócenia uwagi mieszkańców małych miast i dużych aglomeracji na potrzebę uporządkowania przestrzeni, zachowanie ładu, aby móc przekazać kolejnym pokoleniom krajobraz zapisany treściami świadczącymi o wielowiekowej historii i szacunku dla człowieka oraz środowiska, budzącymi silne poczucie identyfikacji i dumy.

  Ważnym zagadnieniem zatem będzie także ochrona krajobrazu i to, jak piękna przestrzeń może wpłynąć na nas samych, jak może uczyć nas wrażliwości i empatii. Porozmawiamy o tym, jak wiele dziedzin nauki – od geografii przez historię, sztukę i fotografię po ekonomię i prawo – zajmuje się dziś krajobrazem, czego dowodzi sukces uchwalonej w 2015 r. „ustawy krajobrazowej”.  W tym roku w organizację jubileuszowej 25. edycji zaangażowało się aż 31 instytucji kultury z 24 miejscowości województwa łódzkiego!


  Zachęcamy do zapoznania się z wrześniowym programem wydarzeń w naszym regionie ---> przewodnik

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  W razie jakichkolwiek wątpliwości prosimy o kontakt:

  Koordynacja EDD w województwie łódzkim:

  Łódzki Dom Kultury
  ul. Traugutta 18
  90-113 Łódź
  a.bialkowski@ldk.lodz.pl, tel. 797 326 176
  w.cascarino@ldk.lodz.pl, tel. 797 326 179

  Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne
  Pl. Wolności 14
  91-415 Łódź
  katarzyna.dudkiewicz@maie.lodz.pl tel. 42/632 84 40, wew. 66

Mapa wydarzeń EDD 2017

EDD 2016

EDD 2015

EDD 2014