18-04-2018
O Armenii i Gruzji w MOK Głowno
17 kwietnia br. w Miejskim Ośrodku Kultury w Głownie podróżnik Piotr Fagasiewicz z Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Oddział Łódzki opowiedział o ostatniej swojej wyprawie, którą odbył w 2017 r. do Armenii i Gruzji. Wszystkie opowieści prelegenta obrazowane były przeźroczami, krótkimi filmikami, a także ciekawostkami z obserwacji krajów podczas podróży.
Armenia jest niewielka – jej powierzchnia 29,8 tys. km² – dzieli się na 10 prowincji oraz ponad milionowy Erywań. Jest państwem górskim, 90% powierzchni kraju leży na wysokości powyżej 1000 m.n.p.m. Jej wielką atrakcją jest najwyższa góra Armenii - Aragac, a ściślej cały masyw o czterech, pokrytych wiecznymi śniegami, szczytach o wysokościach: - 4090, 4007, 3916 i 3879 m n.p.m. oraz przełęczami na poziomie ponad 3 tys. metrów n.p.m. Z zabytków warto zaś odwiedzić klasztor Saghmoswank z XII-XIII w., w którym w przeszłości przepisywano i gromadzono manuskrypty.Gruzja to z kolei państwo położone na pograniczu Europy i Azji, w Kaukazie Południowym. Obszar 69,7 tys. km². Graniczy ona na północy z Rosją, na wschodzie z Azerbejdżanem, a na południu z Armenią i Turcją; zachodnią granicę kraju wyznacza wybrzeże Morza Czarnego. Gruzja, a szczególnie jej stolica, Tbilisi jest pełna kontrastów i tajemnicza. Gruzińskim skarbem dla świata są wspaniałe wina, a skarbem starodawnej kultury: skalne miasta, monastyry, twierdze, kościoły. Gruzja posiada wyjątkową przyrodę: olbrzymie, wysokie na 5 tys. m góry, suche półpustynie i stepy, subtropikalne lasy. Jeden z najpiękniejszych i najbardziej imponujących szczytów tej części świata, trzeciej pod względem wysokości góry na Kaukazie jest Kazbek (5033 m n.p.m.) - dla Gruzinów Mkinwarcweri, czyli "zamarznięty szczyt".
Na zakończenie spotkania został zaprezentowany zwiastun diaporamy, która zdobyła nagrodę publiczności podczas ostatnich Dni Gór zorganizowanych w Łódzkim Domu Kultury, zapowiadającej kolejne już spotkanie z Piotrem Fagasiewiczem w MOK.
Kategoria
Wiadomości