Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 9 =
30-07-2020

400 lecie Objawień św. Anny w Smardzewicach

26 lipca w Smardzewicach odbył się coroczny odpust ku czci św. Anny. W tym roku świętowano 400 lecie objawień, obchody były więc wyjątkowe. Zapraszamy do zapoznania się z krótką relacją z tego wydarzenia oraz galerią zdjęć.
Smardzewice to miejscowość położona na prawym brzegu rzeki Pilicy na niezwykle malowniczym obszarze od Zalewu Sulejowskiego do Rezerwatu Niebieskie Źródła. Historia Smardzewic sięga XV wieku i zawiera wiele ważnych wydarzeń. To w tej miejscowości w 1620 roku miało miejsce objawienie Św. Anny gospodarzowi Wojciechowi Głowie, któremu poleciła wybudowanie kapliczki dla czci Jej Córki Maryi i Wnuka Jezusa. Wojciech Głowa przejął się tym bardzo i zadanie wykonał, a św. Anna potwierdziła swą misję licznymi cudami i uzdrowieniami, zwłaszcza przez wodę ze źródełka. Wieść ta rozeszła się bardzo szybko i do Smardzewic przybywały rzesze pielgrzymów. Wydarzenie to zainicjowało budowę drewnianego kościoła, a później perły lokalnej architektury – Kościoła Św. Anny i klasztoru O.O. Franciszkanów.

Kult Św. Anny jest wyjątkowo ważny dla mieszkańców parafii Smardzewice i bardzo często przewija się w wydarzeniach kulturalnych i historycznych miejscowości. Od tego wydarzenia minęło 400 lat. 26 lipca to wyjątkowa data w życiu oo. franciszkanów, społeczności lokalnej parafii Smardzewice i gminy Tomaszów Mazowiecki. Tego dnia rok rocznie jest obchodzony odpust ku czci św. Anny. W tym roku obchody były wyjątkowe, gdyż świętowano 400 lecie objawień Św. Anny. Uroczystość miała podniosły charakter. O godz. 12.00 została odprawiona uroczysta msza św. koncelebrowana, której przewodniczył ks. biskup Henryk Tomasik. Wszystkich kapłanów, gości i zgromadzonych parafian powitał proboszcz parafii i jednocześnie gwardian zakonu o. Marek Zienkiewicz. Podczas mszy został poświęcony odrestaurowany główny ołtarz oraz obraz św. Anny. Wydarzenie uświetnił swoim śpiewem zespół „Smardzewianie”. Po odmówieniu litanii do św. Anny odbyła się procesja w barwnych strojach ludowych i przy muzyce w wykonaniu orkiestry ze Smardzewic. Wierni, którzy brali udział w uroczystości, mieli możliwość uczestnictwa w mszy św. również na placu kościelnym, gdzie został ustawiony telebim.

Organizatorzy starali się zapewnić wszystkie środki bezpieczeństwa. Przed wejściem do świątyni były udostępnione darmowe maseczki ochronne i płyn do dezynfekcji rąk. Na zakończenie uroczystości wszyscy zostali poczęstowani imieninowymi babeczkami od św. Anny i cukierkami.

Wydarzenie było współfinansowane z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego i Gminy Tomaszów Mazowiecki.

Kategoria

Wiadomości