Zwyczaje i obrzędy wg Reymonta
10 pażdziernika na Ranczu u Noego w Piaskach spotkali się wszyscy uczestnicy projektu Zwyczaje i obrzędy wg Reymonta - prawda czy mit? Wszystkie zorganizowane zajęcia miały na celu przybliżenie zwyczajów i obrzędów towarzyszących życiu w dawnej wsi, które zostały ukazane w książce Władysława Stanisława Reymonta „Chłopi”.
10 pażdziernika na Ranczu u Noego w Piaskach spotkali się wszyscy uczestnicy projektu ZWYCZAJE i OBRZĘDY wg REYMONTA – PRAWDA i MIT? na wspólnym „Pieczeniu ziemniaka”.
Projekt realizowany był we współpracy pomiędzy Łódzkim Domem Kultury w Łodzi, a Gminną Biblioteką Publiczną im Marii Konopnickiej w Nieborowie.
Druhny wraz dziećmi z Gminy Nieborów zapoznały się ze sposobem funkcjonowania stajni dla koni i „oprządku” w gospodarstwie. Dowiedziały się jak należy przygotować konia do przejażdźki i jeździły konno ucząc się współpracy ze zwierzęciem. Budując więzi międzypokoleniowe brali udział w zabawach, w których „bohaterem” był ziemniak, między innymi: rzut ziemniakiem do celu, przeciąganie liny.
Natomiast wspólne pieczenie ziemniaków to nawiązanie do obrzędu towarzyszącemu jesiennym wykopkom. O sadzeniu ziemniaków, gatunkach, wykopkach ich właściwościach zdrowotnych oraz o roli koni w gospodarstwie dzieci wiedzą już dużo.
Wszystkie zorganizowane zajęcia miały na celu przybliżenie zwyczajów i obrzędów towarzyszącym w życiu wsi dawnej a których odzwierciedleniem jest ich ukazanie w książce Władysława Stanisława Reymonta „Chłopi”. Warsztaty wpisały się w zadanie z zakresu edukacji dziedzictwa kultury materialnej wsi, tradycyjnych zawodów,rękodzieła i twórczości ludowej.
Andrzej Czapnik
Gminna Biblioteka Publiczna w Nieborowie