Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 6 =

Zgierscy Fabrykanci - historia do wygrania

Zgierscy fabrykanci stali się bohaterami gry planszowej, która powstała w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie EZG w partnerstwie z Muzeum Miasta Zgierza i Urzędem Miasta Zgierza. Już od stycznia będzie można zapisać się na zajęcia z wykorzystaniem gry w Muzeum Miasta Zgierza!

Gra planszowa "Zgierscy Fabrykanci" to produkt projektu realizowanego przez Stowarzyszenie EZG w partnerstwie z Muzeum Miasta Zgierza i Urzędem Miasta Zgierza, dofinansowanego z programu Patriotyzm Jutra ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie.

 

Celem projektu jest popularyzacja wiedzy o fabrykanckich dziejach Zgierza i postaciach z czasów jego największego gospodarczego rozwoju w XIX i na początku XX w.

 

"Zgierscy Fabrykanci" to nie tylko narzędzie edukacyjne przydatne w nauce historii lokalnej, przedsiębiorczości oraz praw pracowniczych. To także znakomita zabawa wykorzystująca wyjątkowe dzieje miasta Zgierza. Gra promowana jest w zgierskich gimnazjach i szkołach gimnazjalnych, finałem tych zajęć będzie międzyszkolny turniej. W ramach projektu powstają również filmy edukacyjne, przygotowane przez młodzież uczestniczącą w konkursie, a także prace plastyczne, które zilustrują kalendarz na 2017 rok.

 

Idea gry oraz zasady rozgrywki to autorski pomysł Stowarzyszenia EZG i Muzeum Miasta Zgierza. W tworzeniu gry uczestniczyło także Koło Gier Planszowych działające przy Miejskim Ośrodku Kultury oraz firma modelarska Scale Model Warehouse. Co ciekawe grafiki do gry stworzył pracownik MMZ wykorzystując materiały historyczne ze zbiorów muzeum oraz z NAC.

 

Przez cały listopad w zgierskich szkołach trwały testy, które miały sprawdzić czy gra jest prawidłowo zaprojektowana i zbilansowana i czy sprawi młodzieży chociaż trochę przyjemności z rozgrywki. Okazało się, że po za kilkoma kosmetycznymi poprawkami (literówki itp.) prototyp jest grywalny i sprawia sporo frajdy. Młodzieży podobał się aspekt ekonomiczny - liczenie i zarabianie pieniędzy oraz negatywne interakcje, które wnosiły sporo do dynamizmu rozgrywki. W sumie w w testach wzięły udział klasy ze wszyttkich zgierskich gimnazjów oraz z trzech liceów, w sumie 6 szkół ponad podstawowych, z czego w niektórych placówkach byliśmy u kilku klas.

 

W czwartek 1 grudnia 23 chętnych uczniów i uczennic z Gimnazjum nr 1, 2 i 3 wzięło udział w turnieju stworzonej przez nas gry planszowej. Rozgrywki odbyły się w Miejskim Ośrodku Kultury.

 

Młodzież rywalizowała w trzech etapach. W finale najlepszy okazał się Piotr Panasiuk z Gimnazjum nr 3, który jako pierwszy zbudował cały fabrykancki pałac. Na podium znaleźli się jego koledzy ze szkoły: Michał Urbaniak i Maciej Wesołowski. Czwarte miejsce zajęła najlepsza Fabrykantka, Antonina Jędrzejczak z Gimnazjum nr 1.

Cała czwórka otrzymała nagrody rzeczowe: powerbanki, słuchawki i pendrive'y, a dodatkowo weźmie udział w wyjeździe do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Gry planszowe to doskonała forma edukacji. Młodzież  czy dzieci mają maja okazję chłonąc historię, czy jakikolwiek inny rodzaj wiedzy nie skupiając się na fakcie że się uczą, że siedzą w ławce. Zgierscy fabrykanci to nie pierwszy tego typu projekt w wykonania SIO EZG i Muzeum miasta Zgierza. Kilka lat temu stowarzyszenie stworzyło grę: "Zagraj w Miasta" - gra o zarządzaniu budżetem miasta. MMZ natomiast dwa lata temu wspólnie z MOK w Zgierzu stworzyło lekcje historyczne w oparciu o grę "Magnaci. Boże igrzysko - gra o rzeczpospolitą" - historyczna gra opowiadając o Rzeczpospolitej szlacheckiej, z Konstytucją i rozbiorami w tle, wydana przez Phalanx. Muzeum stworzyło scenariusz lekcji, ze wstępem historycznym, który trafił do II wydania gry.

 

Już od stycznia będzie można zapisać się na zajęcia z wykorzystaniem gier "Zgierscy Fabrykanci" w Muzeum Miasta Zgierza.


Muzeum Miasta Zgierza