Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 7 =

Zbiory Specjalne - kolekcje Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi

Stare druki

Nie wszyscy wiedzą, że w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego dostępne są zbiory specjalne – ważna i cenna część zasobów. O ich wartości decyduje obecność unikatowych lub niezwykle rzadkich obiektów zabytkowych. Udostępniane na specjalne okazje są mało znane szerokiej publiczności, dlatego Biblioteka zaprasza do Galerii Zbiorów Specjalnych.
Kolekcja rękopisów

Kolekcja rękopisów liczy obecnie prawie 3,5 tysiąca dokumentów. Znajdziemy wśród nich rękopisy historyczne i współczesne. Najstarsze to fragmenty manuskryptu na liściach palmowych i dokumenty pergaminowe: fragmenty kart, zwój pergaminowy, spisana na pergaminie Bulla Papieska Leona XII. 

Posiadamy także XVI-wieczne księgi parafialne, pismo z lakową pieczęcią i podpisem króla Stanisława Augusta z 1787 roku, czy XIX-wieczny protokół otwarcia trumny ze zwłokami Adama Mickiewicza. Wśród rękopisów współczesnych warto przywołać korespondencję wybitnych pisarzy i poetów, takich jak: Henryk Sienkiewicz, Władysław Stanisław Reymont, Julian Tuwim, Jan Sztaudynger czy Czesław Miłosz.

Kolekcja starych druków

Kolekcja starych druków liczy obecnie 5 tysięcy woluminów i obejmuje druki z zakresu pięciu stuleci – od XV do XIX wieku.

Najstarszy, wydany w Wenecji w roku 1475 ma 549 lat. Wśród druków XVI-wiecznych uwagę zwraca pierwszy drukowany przekład całej Biblii w języku polskim, a wśród XVII-wiecznych Psalterium o wysokości ponad pół metra i wadze 11 kg.  Do oryginalnych możemy zaliczyć XVIII-wieczne druki w języku staro-cerkiewno-słowiańskim drukowane cyrylicą, ale prawdziwą chlubą naszych zbiorów jest tzw. ”Królewska księga” pochodząca z biblioteki króla Zygmunta Augusta.

Kolekcja kartografii

Kolekcja kartografii liczy ponad 13 tysięcy map, planów i atlasów o zasięgu chronologicznym od XVI wieku po współczesność. Najstarszą i najcenniejszą grupę stanowią mapy i atlasy z XVI, XVII i XVIII wieku, np.: pochodzący z 1600 r. Atlas Gerharda Mercatora zawierający 133 mapy wykonane techniką miedziorytu i akwaforty, kolorowane akwarelami  oraz miedziorytowa mapa Mons Calvariae z 1618 r. przedstawiająca najstarszą panoramę sanktuarium kalwaryjskiego. Najdłuższa mapa ma formę harmonijki o długości 254 cm, zaś z map ściennych warto wymienić oryginalną, bogato ilustrowaną mapę gospodarczą Królestwa Polskiego z 1885 r. Wśród zbiorów  współczesnych ciekawe są  kieszonkowe wydania  planów miast w formie  tzw. popoutmap  czyli „wyskakującej mapy”.

Kolekcja kart pocztowych

Jedna z największych kolekcji w naszych zbiorach, licząca ponad 35 tysięcy pocztówek o dużej różnorodności tematycznej: reprodukcje dzieł sztuki, fotografie miast i zabytków architektury, pejzaże oraz  prace o charakterze okolicznościowym, wydawane z okazji świąt, imienin, urodzin i innych rocznic.

Wśród najstarszych obiektów warto wymienić widokówkę  Pozdrowienia z Mitau (Łotwa) z 1899 r. oraz kartki z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy. Bardzo ciekawa jest czarno-biała pocztówka z lat II wojny światowej przedstawiająca łódzki Plac Wolności ze swastyką na cokole zamiast Kościuszki i ukrytą harmonijką z wizerunkami łódzkich parków i ulic. Dużą grupę stanowią współczesne kartki okolicznościowe, również przestrzenne.

Kolekcja fotografii

Kolekcja fotografii posiada dużą wartość kulturową i historyczną ze względu na różnorodny rodzaj i tematykę zdjęć. Najstarsze fotografie pochodzą z paryskiego atelier francuskiego fotografa André Disdériego (1860) oraz z warszawskiego Zakładu litograficzo-fotograficznego Maxymiliana Fajansa. Bardzo rzadkie są oryginalne zdjęcia wykonane techniką albuminową stosowaną do lat 80-tych XIX wieku, mające ponad 130 lat.

Kolekcję uzupełniają stare albumy z owalnymi zdjęciami w odcieniu sepii, pojedyncze zdjęcia okolicznościowe oraz kilka tableau, czyli pamiątkowych zdjęć grupy osób.


Zapraszamy do Działu Zbiorów Specjalnych. 

Dział pracuje w godzinach:

Poniedziałki i wtorki – 8.00-15.00

Środy, czwartki i piątki – 12.00-19.30

Informacji o kolekcjach udziela kierownik Elżbieta Domagalska (42 663 03 24, zbioryspecjalne@wbp.lodz.pl).

Kategoria

Literatura

Adres

ul. Gdańska 100/102, 90-508 Łódź

Kontakt

http://www.wbp.lodz.pl/
tel.: 42 663-03-00
email: kontakt@wbp.lodz.pl