Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 7 =

Zarządzanie światowym dziedzictwem kulturowym

Na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa w formie elektronicznej pojawiła się książka pt. "Zarządzanie światowym dziedzictwem kulturowym", która jest polskim wydaniem publikacji UNESCO z serii Poradników światowego dziedzictwa. Oprócz zebranej i uporządkowanej wiedzy na temat zarządzania dziedzictwem stanowi ona podsumowanie doświadczeń i przemyśleń zespołu praktyków, a także autorską propozycję analizy systemu zarządzania w obszarze dziedzictwa pod kątem zidentyfikowania zasadniczych problemów i potrzeb.

Książka pt. "Zarządzanie światowym dziedzictwem kulturowym", jest polskim wydaniem publikacji UNESCO z serii Poradników światowego dziedzictwa. Wydawnictwo to ma pomóc w zarządzaniu dziedzictwem kulturowym, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc o międzynarodowym znaczeniu, wpisanych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Powszechnie uznana, wyjątkowa wartość miejsc światowego dziedzictwa powoduje, że koncentrują one uwagę społeczeństw, profesjonalistów i polityków na całym świecie. Wokół nich lub na ich przykładzie toczy się dyskusja na temat skutecznych metod ochrony spuścizny przeszłości, dostarczająca nam bezcennych doświadczeń i przykładów dobrych praktyk.

W publikacji została wykorzystana wiedza i doświadczenia eksperckich organizacji ICCROM, ICOMOS, IUCN oraz UNESCO, a w szczególności Centrum Światowego Dziedzictwa. Oprócz zebranej i uporządkowanej wiedzy na temat zarządzania dziedzictwem stanowi ona podsumowanie doświadczeń i przemyśleń zespołu praktyków, a także autorską propozycję analizy systemu zarządzania wybranym obszarem dziedzictwa pod kątem zidentyfikowania jego zasadniczych problemów i potrzeb.

Zawarte w niniejszej książce rady, uwagi i sugestie mogą być wykorzystywane nie tylko w odniesieniu do miejsc światowego dziedzictwa. Dlatego też publikacja ta dedykowana jest szerokiemu gronu interesariuszy zaangażowanych w ochronę dziedzictwa, szczególnie miejsc światowego dziedzictwa: zarządców miejsc, służb konserwatorskich, władz lokalnych i państwowych, organizacji pozarządowych, jak również do środowiska akademickiego.

Polska wersja językowa poradnika została przygotowana przez Ośrodek ds. światowego dziedzictwa funkcjonujący w strukturach Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Jest to darmowa publikacja, dostępna w wersji cyfrowej (wersja pdf) lub drukowanej (prosimy o kontakt mailowy dlipska@nid.pl – z podaniem afiliacji, danych do korespondencji i ilości egzemplarzy)

źródło: strona internetowa Narodowego Instytutu Dziedzictwa