Zapomniany żołnierz z Brzezin
Do końca stycznia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzezinach można obejrzeć wystawę upamiętniającą związanego z Brzezinami Łukasza Ciesielskiego - oficera Armii generała Andersa. Inauguracji ekspozycji dokonał przedstawiciel działającego przy bibliotece Towarzystwa Przyjaciół Regionu Brzezińskiego - Piotr Wojtasiak.
Zapomniany żołnierz z Brzezin
Do końca stycznia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzezinach można obejrzeć wystawę upamiętniającą związanego z Brzezinami Łukasza Ciesielskiego - oficera Armii generała Andersa. Wystawa została zainaugurowana 19 stycznia br..
Otwarcia ekspozycji dokonał przedstawiciel działającego przy bibliotece Towarzystwa Przyjaciół Regionu Brzezińskiego - Piotr Wojtasiak.
"Zebraliśmy się tutaj, żeby poznać człowieka skromnego o nader burzliwej historii, nie pochodzącego z Brzezin, ale przez wiele lat związanego z tym miastem. Wystawa jest połączona z inaguracją działalności nowo powołanego Towarzystwa Przyjaciół Regionu Brzezińskiego - Towarzystwa pasjonatów historii regionu, czyli lokalnych patriotów" - mówił P. Wojtasiak.
Łukasz Ciesielski ur. się w 1917 r. w Czestochowie, gdzie w 1938 roku ukończył liceum im. H. Sienkiewicza. Po maturze dostał się na Politechnikę Warszawską. Ze względu na fakt, iż warunkiem studiowania było odbycie rocznego szkolenia wojskowego dlatego ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim. W sierpniu 1939 r. został skierowany do 4 Pułku Artylerii Ciężkiej w Łodzi. Został skierowany na front, jednak 17 września po zajęciu przez sowietów szpitala w Kowlu, w którym wówczas przebywał trafił do niewoli. Następnie po wybuchu wojny niemiecko - rosyjskiej został ewkuowany do obozu w Starobielsku. Wstąpił do II Korpusu generała Andersa do dywizji Lwów. Przeszedł cały szlak formowania armii polskiej w Rosji. Przeszedł całą kampanię włoską, od Monte Cassino, przez Ankonę po Bolonię.
Za męstwo podczas walk był odznaczony: Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Walecznych i Medalem Wojska. Ponadto uzyskał odznaczenia brytyjskie: Krzyż Italii i Krzyż za Wojnę oraz Demence Medal. Awansował do stopnia porucznika.
Po wojnie przyjechał do Brzezin, gdzie mieszkał jego stryj. Tutaj ożenił się z Zofią.
Przeżycia wojenne i przebyta malaria spowodowały trwałe uszkodzenie serca, przeszedł zawał serca i udar mózgu. Zmarł w grudniu 1984 r.
Wystawa została utworzona na podstawie zebranych dokumentów, odznaczeń i fotografii zachowanych w archiwum rodzinnym.
W spotkaniu uczestniczyli członkowie rodziny Ł. Ciesielskiego - syn Maciej i córka Anna oraz brzezińscy samorządowcy m. in. zastępca burmistrza J. Nowak, przewodniczący Rady Miasta Brzeziny G. Kędzia, starosta brzeziński E. Kotecki i wicestarosta R. Sasin.
Anna Józwik
Centrum Promocji i Kultury w Brzezinach