XXI Światowy Festiwal Poezji Marii Konopnickiej
W dniach 12 – 15 sierpnia odbyła się kolejna 21. edycja Światowego Festiwalu Poezji Marii Konopnickiej. Festiwal od wielu lat organizowany pod patronatem marszałka Senatu RP. W tym roku przypada 170. rocznica urodzin poetki.
W dniach 12 – 15 sierpnia odbyła się kolejna 21. edycja Światowego Festiwalu Poezji Marii Konopnickiej. Festiwal od wielu lat organizowany pod patronatem marszałka Senatu RP. W tym roku przypada 170. rocznica urodzin poetki.
Podobnie jak w latach ubiegłych, w br. do Przedborza przyjechało wielu wykonawców z zagranicy – ponad 300 uczestników – z Ukrainy, Białorusi, Litwy, Łotwy, Rosji i Estonii. Tegoroczny festiwal uświetniły występy trzech dobrze znanych przedborskiej publiczności artystek – Krystyny Giżowskiej, Haliny Frąckowiak i Marleny Drozdowskiej, których recitale przyciągnęły sporą publiczność.
Na festiwal przyjechali uczestnicy reprezentujący polskie szkoły i organizacje polonijne działające w różnych krajach. Po raz pierwszy uczestniczyli m.in. studenci z Uniwersytetu im. Miecznikowa z Odessy oraz ze Żmerynki na Ukrainie. Festiwal poprzedziła smutna wiadomość o śmierci prawnuczka Marii Konopnickiej – Jana Bieleckiego – długoletniego prezesa Towarzystwa im. Marii Konopnickiej, Honorowego Obywatela Miasta Przedborza, który zmarł w Warszawie w wieku 79 lat. Mimo to na festiwalu nie zabrakło rodziny poetki. W komisji jury zasiadała Maria Rajpold - praprawnuczka poetki z Łodzi, a na koncert finałowy przybyła Joanna Modrzejewska wraz z mężem i córką Elżbietą Twardowską.
Koncerty i konkursy odbywały się na scenie letniej na placu szkolnym, przesłuchania konkursu recytatorskiego w sali OSP, a poranek poetycki połączony z wręczeniem nagród laureatom XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego o mojej Ojczyźnie zorganizowany został w sali konferencyjnej ratusza. Pierwszy dzień festiwalu to jego uroczyste otwarcie, konkurs poezji śpiewanej, programy dowolne artystów zagranicznych i koncert poświęcony pamięci Violetty Villas – cenionej polskiej artystki, niedawno zmarłej, która w poprzednich latach kilka razy zaszczyciła swoją obecnością festiwal. Uczestnicy wykonywali jej największe przeboje w swoich własnych interpretacjach.
Wieczorem ze swoimi recitalami wystąpiły Haliny Frąckowiak i Krystyna Giżowska. Poniedziałek to dzień przesłuchań recytatorskich, natomiast we wtorek odbyła się msza św. w intencji śp. Violetty Villas, złożono również tradycyjnie kwiaty pod tablicą pamiątkową w Górach Mokrych. Uczestnicy chętni do zwiedzania, udali się na wycieczki do Krakowa i Częstochowy.
W ostatni dzień przed południem odbył sie poranek poetycki z udziałem twórców amatorów z Polski i zagranicy. Nagrody i wyróżnienia w konkursie poetyckim otrzymali: Marianna Przewoźnik i Zofia Strzelecka z Tomaszowa Maz., Edmunda Bodanka i Zofia Grządziel z Radomska, Tadeusz Błędowski z Przedborza i Jolanta Molik – Gadaczek z Zalesia. Spośród uczestników zagranicznych wiersze swoje oraz znanych poetów prezentowali goście z Odessy, Łucka, Kijowa i Rygi. Tradycyjnie już swój występ miała także stała bywalczyni festiwali przedborskich, miłośniczka poezji, emerytowana nauczycielka Alina Borowicz z Krakowa, która jak zwykle przywiozła i rozdawała uczestnikom festiwalu książki m.in. autorstwa Karola Wojtyły, cieszące się dużym zainteresowaniem.
Po południu o godz. 15.00 odbyło się ogłoszenie wyników konkursów, wręczenie nagród oraz koncert laureatów. W tegorocznym festiwalu wystąpiła wyjątkowo duża grupaa najmłodszych wykonawców, którzy próbowali swoich sił na scenie. Wszystkich szczególnie zachwyciła 3 - letnia Ania z Sewastopola, która nie tylko przepięknie recytowała wiersze, ale zaprezentowała swoje umiejętności gry na skrzypcach. W konkursie recytatorskim nagrodzeni zostali uczestnicy z Winnicy, Symferopola, Brześcia czy Kijowa. Nagrody przyznane przez komisję jury pod przewodnictwem muzyka i kompozytora Janusza Tylmana, w konkursie poezji śpiewanej, w kategorii dzieci i młodzież powędrowały do Mariny Hajko – śpiewaczki chóru z Brześcia, małego Marcjana Bojkowskiego z Krzemieńca oraz Walerii Sobolewej z Niżyna. W kategorii dorosłych pierwszą nagrodę otrzymał Witalij Potapczuk ze Zdołbunowa. W rywalizacji między zespołami najlepszy okazał się chór „Polesie” z Brześcia. Nagrody otrzymały również zespoły „Gratia”, „Zirnycia”, „Polskie Skarby”.
Po ogłoszeniu wyników jeszcze raz zaprezentowali się laureaci nagród oraz uczestnicy programów dowolnych, którzy najbardziej zapadli w pamięci publiczności, m.in. Tania z Omska, która zaprezentowała układ akrobatyczny z wykorzystaniem hula hop. Finał festiwalu zakończył się recitalem Marleny Drozdowskiej. Nagrody i wyróżnienia wręczali zaproszeni goście, władze samorządowe gminy, powiatu i województwa oraz sponsorzy.
Festiwal został zrealizowany dzięki pomocy finansowej: Senatu RP, Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Banku Spółdzielczego i SGB, Łódzkiego Domu Kultury i Gminy Przedbórz. Organizatorzy składają podziękowania darczyńcom i sponsorom za pomoc finansową w organizacji festiwalu.
Tekst i foto: MDK