Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 5 =

Wystawa "Maska teatralny grymas"

W ramach projektu "Poczuj teatr" zaprosiliśmy znaną łódzką artystkę Joannę Hrk z wystawą ceramiki "Maska teatralny grymas", którą można oglądać w Herbaciarni Klimaty w Aleksandrowie Łódzkim. Finisaż wystawy odbędzie się 27 marca 2013 r. o godz. 18.00. A o godz.18.30 zapraszamy na Spektakl Teatru Zwierciadło "Drzazgi".

W ramach projektu "Poczuj teatr" zaprosiliśmy znaną łódzką artystkę Joannę Hrk z wystawą ceramiki "Maska teatralny grymas", którą można oglądać w Herbaciarni Klimaty (ul.Warszawska 28). Zapraszamy również na spektakl Teatru Zwierciadło "Drzazgi".

PROJEKT "POCZUJ TEATR"


27 marca 2013

godz. 18.00 MASKA teatralny grymas- wystawa ceramiki Joanny Hrk

godz. 18.30 Spektakl Teatru Zwierciadło "Drzazgi", wejściówka 10 zł

Miejsce: Herbaciarnia Klimaty, Aleksandrów Łódzki ul.Warszawska 28

 

 

MASKA teatralny grymas – wystawa ceramiki autorstwa Joanny Hrk zawiera w sobie cykl medalionów ceramicznych powstał pod wpływem fascynacji historią księżniczki Salome i inspiracji maską. Salome była żydowską księżniczką, córką Heroda III i Herodiady. Oczarowany jej tańcem ojczym, Herod Antypas, przyrzekł spełnić każde jej życzenie, Salome za namową matki zażądała głowy żydowskiego proroka - Jana Chrzciciela, którą podano jej na tacy. Jan Chrzciciel głosił potrzebę nawrócenia wewnętrznego i odnowy duchowej ludzi, więc jawnie krytykował niemoralne małżeństwo Heroda Antypasa i Herodiady - matki Salome, która porzuciła męża i poślubiła swojego stryja i szwagra. Medaliony ceramiczne przyjmują formę talerzy i magicznych masek. Joanna Hrk wykorzystuje i odwołuje się w swoich pracach także do bogatej symboliki maski. Jej Salome zamiast o głowę proroka prosi o maskę na talerzu. Maska jest bardzo ważnym atrybutem teatru. Emocje zastygłe w grymas, przerysowana mimika ułatwiają widzowi właściwą interpretację aktorskiego przekazu. Pozbawieni maski jesteśmy zmuszeni do ukazania prawdziwej twarzy. Gruba warstwa wypalonej gliny dodatkowo pokryta barwnym szkliwem może wydawać się bezpieczną tarczą osłaniającą twarz jak murem – przecież cegły także wyrabia się z wypalanej gliny. Nadawanie i odbierania życia masce jest równie hipnotyzujące jak taniec Salome. Maska pozbawiona ożywiającej ją twarzy jest jak obierki, łupiny owocu pozostawione na talerzu… Porzucone, zwinięte, skrzywione, pokurczone i popękane maski noszą w sobie ciężar pamięci zakrywanych emocji. Talerze Salome to także gorzka szansa dla osób samotnych na posiadanie kompana przy uczcie. Przy tworzeniu medalionów artystka użyła techniki tworzenia ceramiki z płatów gliny. Kilkuetapowy proces tworzenia ceramiki artystycznej pozwala na budowanie silnego związku między twórcą, tworzywem i dziełem na wszystkich poziomach percepcji.

 

 

Spektakl "Drzazgi" porusza niezwykle aktualny problem narkomanii wśród  ludzi. Bohater sztuki przybywa do Paryża w poszukiwaniu łatwego życia. Z łatwością wchodzi w środowisko paryskich narkomanów. Jest muzykiem, gra na flecie w podziemiach metra , na placach, skwerach. Tam poznaje niewidomą dziewczynę, którą niechcący wciąga w świat prochów. Dochodzi do tragedii....Drzazgi to opowieść o zdarzeniach, jakie mogą sie przytrafić wielu osobom, które odważnie, ale często lekkomyślmnie brną w nieznany świat, nie zastanawiają sie nad konsekwencjami swoich poczynań. To także studium psychologiczne bohatera zagubionego w świecie, nie potrafiącego wybrnąć z piętrzących się kłopotów. W opowieść wpleciony jest wątek sensacyjny, który wzbogaca akcję rozgrywającą się w scenerii Paryża. Widz trzymany jest w napięciu aż do zaskakującego zakończenia. Sztuka jest przestrogą dla  ludzi, którzy uciekają w wyimaginowany świat, jest też naturalnym protestem przeciw narkomanii, która wchłania coraz więcej istnień ludzkich. Przedstawienie adresowane jest zarówno do młodzieży jak i dorosłych. Walorem spektaklu jest też jego muzycvzna strona, piosenki wykonywane przez niewidomą wokalistkę, która ma niezwykle mocny, przejmujący głos. A bohaterką opowieści jest właśnie niewidoma dziewczyna,to dodaje całości autentyzmu i dramatyzmu

 

Elżbieta Grochulska