Wycieczka do Bełchatowa
18 lipca z Muzeum Regionalnego im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku odbyła się wakacyjna wycieczka do Bełchatowa. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów.
18 lipca z Muzeum Regionalnego im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku odbyła się wakacyjna wycieczka do Bełchatowa. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów.
Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów jest największą kopalnią odkrywkową w Polsce i jedną z największych w Europie. Na rynku polskim funkcjonuje od ponad 30 lat. Głównym przedmiotem działalności jest wydobycie i sprzedaż węgla brunatnego. Wydobycie pierwszych ton węgla brunatnego miało miejsce 19 listopada 1980r. Głównym odbiorcą jest Elektrownia Bełchatów. Kopalnię można obserwować z trzech punktów widokowych: na Górze Kamieńsk, w Kleszczowie oraz Żłobnicy. Uczestnicy wycieczki udali się na punkt widokowy w Żłobnicy i podziwiali ogromną powierzchnię zajmowaną przez kopalnię.
Następnym punktem programu było zwiedzanie interaktywnej ekspozycji PGE GIGANTY MOCY. Jest to stała ekspozycja, zlokalizowana na trzech kondygnacjach nowego budynku Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie. Wystawa w nowoczesny i multimedialny sposób prezentuje tematykę dziedzin naukowych tj. nauki przyrodnicze: geologia, paleontologia i geografia. Przedstawia również techniczne aspekty i dokumentuje proces wytwarzania energii elektrycznej z wykorzystaniem węgla brunatnego. Ponadto oprócz sal edukacyjnych, znajduje się tam sala teatralno – widowiskowa, a także pracownie artystyczne, prowadzone przez doświadczonych instruktorów m.in. teatru, sztuk plastycznych i tańca. Młodzież podczas zwiedzania miała możliwość przeprowadzania doświadczeń z zakresu fizyki i zjawisk elektryczności. Spacerując po dnie morza i odwiedzając las tropikalny dowiedziała się o poszczególnych fazach formowania się złóż węgla brunatnego. Sprawdziła także swoje umiejętności w wykonywaniu praktycznych zadań dotyczących wydobycia węgla brunatnego. Na zakończenie wizyty w Gigantach Mocy uczestnicy obejrzeli film prezentujący historię bełchatowskiego zagłębia paliwowo – energetycznego wraz ze zbiorami pochodzącymi z kopalni odkrywkowej.
Na zakończenie uczestnicy wycieczki udali się do Muzeum Regionalnego w Bełchatowie. Muzeum istnieje od 1995r. ,a od 1998 funkcjonuje w odrestaurowanym budynku dworku szlacheckiego z I połowy XVIII w. w dawnej siedzibie rodów związanych z Bełchatowem: Rychłowskich, Kaczkowskich i Hellwigów. W salach usytuowanych w części parterowej, muzeum prezentuje stałą ekspozycję zatytułowaną „Wnętrza dworskie z przełomu XIX i XX w”. Niewiele dóbr materialnych i przedmiotów związanych z dawnymi właścicielami dworu zachowało się do dziś. Dlatego też stałą ekspozycję uzupełniają regionalia obrazujące historię Bełchatowa. W sali edukacyjnej, obejrzeliśmy stałą ekspozycję zabytków archeologicznych i etnograficznych pochodzących z terenu bełchatowskiego. Poza tym muzeum posiada bogaty zbiór militariów. Jego najcenniejszą część stanowią eksponaty broni palnej wykorzystywanej w działaniach podczas I i II wojny światowej.
Wycieczka miała charakter przede wszystkim edukacyjny. Kolejna już 22 sierpnia do Warszawy.
Alina Wilkoszewska
Muzuem Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku