Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 1 =

wolontariat na rzecz dziedzictwa

Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei realizuje w skierniewickiej parowozowni projekt pt. Edukacja techniczna drogą do promocji wolontariatu na rzecz dziedzictwa historii kolei w Parowozowni Skierniewice. Realizacja zadania umożliwi zdobycie wiedzy praktycznej i teoretycznej z zakresu historii kolei i metod rewitalizacji zabytkowego taboru. Najbliższe spotkanie przy zabytkowym taborze kolejowym odbędzie się 21 maja. Podczas zajęć będzie można poznać m.in. techniki stolarskie i ślusarskie.

Projekt pt.  Edukacja techniczna drogą do promocji wolontariatu na rzecz dziedzictwa historii kolei w Parowozowni Skierniewice

Od końca kwietnia 2016 r. Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei realizuje w skierniewickiej parowozowni  projekt pt.  Edukacja techniczna drogą do promocji wolontariatu na rzecz dziedzictwa historii kolei w Parowozowni Skierniewice. Na jego przeprowadzanie został uzyskany grant  w ramach programu dotacyjnego Fundacji Banku Zachodniego WBK – Bank Aktywnej Młodzieży.

Wobec znacznego ograniczenia edukacji technicznej w szkołach projekt Stowarzyszenia jest jedną z nielicznych możliwości zdobycia przez młodych ludzi praktycznych umiejętności technicznych. Projekt jest skierowany przede wszystkim do młodzieży w wieku 15-26. Dla wielu młodych osób wolontariat czy uczestnictwo w pracach w Parowozowni Skierniewice jest nieosiągalne z powodów finansowych, stąd pomysł, usunięcia tej bariery materialnej poprzez refundację kosztów dojazdu. Celem projektu jest więc próba aktywizacji i nieformalnej edukacji technicznej młodzieży w nowatorskim połączeniu z wolontariatem na rzecz zachowania dziedzictwa historycznego transportu kolejowego dla przyszłych pokoleń.  Łącząc przyjemne z pożytecznym projekt ma z jednej strony zachęcać do niekonwencjonalnej formy wolontariatu, z drugiej zaś dać uczestnikom konkretne i przydatne w życiu

W ramach realizacji projektu przewidziano umożliwienie zdobycia wiedzy praktycznej i teoretycznej z zakresu historii kolei i metod rewitalizacji zabytkowego taboru. Spotkania przy zabytkowym taborze kolejowym będą obejmować naukę m.in. oczyszczenia elementów stalowych, prac malarskich, prac ślusarskich i prac stolarskich.

Szczególny nacisk zostanie położony na edukację z zakresu bezpiecznego posługiwania się urządzeniami elektrycznymi i mechanicznymi. Praktyczne stosowanie maszyn i urządzeń poprzedzone zostanie pokazami i demonstracjami – tak więc uczestnictwo w niniejszym projekcie może stanowić dla młodych ludzi niezwykle cenne uzupełnienie wiedzy, nie do zdobycia w zorganizowanym szkolnictwie.

Przewidywane są także wizyty studyjne, nakierowane na poznanie innych doświadczeń w renowacji taboru kolejowego. W trakcie warsztatów przekazywana będzie również wiedza historyczna, wzbudzająca świadomość ogromnej wartości dziedzictwa kulturowego, związanego z transportem.

Najbliższe spotkania w ramach projektu:

  • w sobotę 7 maja  o godz. 20.00 na prezentację zdjęć i dyskusję nad tytułowym zagadnieniem „Nowoczesność czy autentyczność? Dylematy współczesnego muzealnictwa w obiektach nie tylko kolejowych…„;
  • w sobotę 21 maja od ok. godz. 11.00 na spotkanie robocze, na którym będzie można poznać techniki stolarskie i ślusarskie.

Szczegółowe i aktualne informacje na temat projektu można uzyskać na stronie Stowarzyszenia www.psmk.org.pl lub u koordynatora wolontariatu w Parowozowni pod adresem e-mail wolontariat@psmk.org.pl

Judyta Kurowska-Ciechańska
Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei

 

Foto: http://www.psmk.org.pl/pierwsze-warsztaty-za-nami/