Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 8 =

Włókiennicze tkanki Łodzi - spacer online

Fot. Centralne Muzeum Włókiennictwa

Nie wychodząc z domu możecie się wybrać w fascynującą wycieczkę śladami rodziny Geyerów. E-przewodnik – nowa propozycja Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi – to narzędzie online umożliwiające zwiedzanie zabytkowych budynków Białej Fabryki i jej okolic pełnej śladów działalności fabrykanckiej rodziny Geyerów.
Jak wiele instytucji kultury, również i Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi część swoich aktywności przeniosło do sieci.

Pomysł na e-przewodnik zrodził się już w marcu, kiedy z powodu epidemii działalność muzeum i kontakty ze zwiedzającymi zostały mocno ograniczone. To internetowe narzędzie stworzone jest z myślą o wszystkich miłośnikach historii i architektury. Za pomocą zdjęć, opisów i nagrań dźwiękowych przybliży dzieje kilkunastu historycznych obiektów Łodzi – miasta, które w niedługim czasie z rolniczej osady stało się światową potęgą przemysłu włókienniczego.
Udostępnione w e-przewodniku materiały odnoszą się do czasów od początku XIX w., aż po współczesność. Dzięki temu użytkownicy będą mogli prześledzić, jak zmieniała się część Łodzi należąca niegdyś do przemysłowego imperium rodziny Geyerów i jak wiele pamiątek ich działalności zachowało się do dziś.

E-przewodnik przeznaczony jest dla wszystkich, którzy podczas zwiedzania Muzeum chcieliby dowiedzieć się o nim więcej, ale także dla tych, którzy z różnych przyczyn nie mogą fizycznie odwiedzić CMWŁ. Czytelne mapki i elementy graficzne pozwolą w prosty sposób odnaleźć dany obiekt w przestrzeni. 

Spacerując z e-przewodnikiem CMWŁ będzie można szczegółowo zapoznać się z budynkami należącymi do Białej Fabryki, na który składają się 4 skrzydła główne, dawna kotłownia, łaźnia, maszynownia, wieża kurzowa i ciśnień, pierwszy łódzki fabryczny komin, a także wszystkie obiekty należące do Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej.  Zajrzymy również do Parku im. W. Reymonta, czyli dawnych ogrodów Geyerów, w których rosną ponad 150-letnie drzewa, a wśród nich największy w Łodzi kasztanowiec.

Ale na tym nie koniec. Po opuszczeniu Białej Fabryki, warto ruszyć dalej i odwiedzić położone po obu stronach ulicy Piotrkowskiej budynki, dziś niepozorne, lecz niegdyś okazałe wille i dworki należące do przybyłych z Saksonii fabrykantów. Oprócz faktów dotyczących samych zabudowań, na zwiedzających czeka wiele ciekawostek związanych z burzliwymi, często dramatycznymi losami rodziny Geyerów. Wśród obiektów ujętych w przewodniku znajduje się także Nowa Fabryka, obecnie rozległy kompleks handlowo-kulturalny znany łodzianom pod nazwą Ogrody Geyera.

Podążając dalej wirtualnym szlakiem, e-przewodnik poprowadzi nas w głąb ulicy Czerwonej, gdzie kiedyś znajdowały się wille Ryszarda i Emila Geyerów, a także budynki będące świadectwami dobroczynnej działalności fabrykantów.

Link do e-przewodnika 👉 https://eprzewodnik.cmwl.pl/

E-przewodnik powstał w ramach projektu „Włókiennicze tkanki Łodzi” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w sieci".

Kategoria

Muzyka

Adres

ul. Piotrkowska 282, 93-034 Łódź

Kontakt

www.muzeumwlokiennictwa.pl
tel.: 42 683 26 84
email: sekretariat@cmwl.pl