Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 1 =

Wielowyznaniowe dziedzictwo Łodzi

8 lutego, jak zawsze w drugą niedzielę miesiąca, w siedzibie Oddziału Kultur i Tradycji Wyznaniowych Muzeum Miasta Łodzi, odbędzie się kolejne spotkanie w ramach muzealnego cyklu „Lubię wiedzieć”. Wykład pt. „Wielowyznaniowe dziedzictwo Łodzi – Stary Cmentarz cz. 2” poprowadzi Natalia Scegielniak-Glica (etnolog i antropolog kultury). Wstęp wolny!

Jak zawsze, w drugą niedzielę miesiąca w siedzibie Oddziału Kultur i Tradycji Wyznaniowych MMŁ przy pl. Wolności 2, odbędzie się kolejne spotkanie w ramach muzealnego cyklu „Lubię wiedzieć”. Wykład pt. „Wielowyznaniowe dziedzictwo Łodzi – Stary Cmentarz cz. 2” poprowadzi Natalia Scegielniak-Glica (etnolożka, antropolożka kultury, pracownik Oddziału Kultur i Tradycji Wyznaniowych Muzeum Miasta Łodzi).

Trójwyznaniowy chrześcijański Stary Cmentarz przy ulicy Ogrodowej w Łodzi to fascynujące i magiczne miejsce. Na tej nekropolii, obok ojców Łodzi przemysłowej – wielkich i mniejszych fabrykantów, spoczywają zasłużeni dla miasta działacze społeczni i polityczni, lekarze, lokalna inteligencja, artyści. Jest to także miejsce pochówku bojowników o niepodległość kraju – powstańców styczniowych, uczestników rewolucji 1905 roku oraz wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Bogato ilustrowany wykład będzie miał na celu ukazanie historii trójwyznaniowej nekropolii oraz symboliki i zróżnicowania sztuki sepulkralnej. Szczególny nacisk położony zostanie na ukazanie przemian, jakie na przestrzeni dziejów zaszły w postrzeganiu przez lokalną społeczność znaczenia tego wyjątkowego miejsca dla odkrywania i budowania swojej tożsamości. Pokażemy także, jak materialne dziedzictwo wielokulturowej Łodzi wpływa na współczesnych jej mieszkańców.

8 lutego (niedziela), godz. 11:00
Wielowyznaniowe dziedzictwo Łodzi – Stary Cmentarz cz. 2
Spotkanie z muzealnego cyklu Lubię wiedzieć

Prowadząca: Natalia Scegielniak-Glica
Miejsce: Oddział Kultur i Tradycji Wyznaniowych MMŁ
pl. Wolności 2
Wstęp wolny

Muzeum Miasta Łodzi