Weź udział w debacie
29 września w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie odbędzie się debata „Społeczny wymiar krajobrazu kulturowo-przyrodniczego” pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Zapraszamy do wzięcia udziału w debacie. Zapisy trwają!
Debata „Społeczny wymiar krajobrazu kulturowo-przyrodniczego”
29 września w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie odbędzie się debata „Społeczny wymiar krajobrazu kulturowo-przyrodniczego” pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
Organizatorami wydarzenia, adresowanego przede wszystkim do samorządów i organizacji pozarządowych, są: Polski Komitet do spraw UNESCO, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zamek Królewski w Warszawie oraz Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej i Towarzystwo Opieki nad Zabytkami.
W debacie zostanie zwrócona uwaga na potrzebę dbałości o otoczenie, postrzegane jako całość kulturowo-przyrodnicza, konieczność przeciwdziałania chaosowi w otaczającej nas przestrzeni i możliwości podejmowania działań sprzyjających zrównoważonemu kształtowaniu środowiska, w którym żyjemy, w tym na sposoby udziału społeczeństwa w decyzjach dotyczących najbliższego otoczenia i przestrzeni publicznej o wartości ponadlokalnej. Kwestie te są tym bardziej istotne, że tak rozumiany krajobraz kulturowo-przyrodniczy warunkuje rozwój społeczny i gospodarczy.
Wszystkie konwencje UNESCO w dziedzinie kultury przyjmują jako założenie, że społeczeństwo ma zasadniczą rolę do odegrania w ochronie i zarządzaniu dziedzictwem poprzez wpływ, jaki na najbliższe otoczenie mogą mieć mieszkańcy, organizacje pozarządowe czy młodzież. Dziedzictwo jako wspólne dobro i czynnik prorozwojowy ma służyć współczesnym i przyszłym pokoleniom. Dobitnie mówi o tym Zalecenie UNESCO w sprawie historycznego krajobrazu miejskiego (2011). W debacie zostaną przywołane również konwencje europejskie, Europejska Konwencja Krajobrazowa i jeszcze nie ratyfikowana Konwencja z Faro z 2005 roku, poświęcona w całości znaczeniu dziedzictwa kulturowego dla społeczeństwa.
Debacie patronują media: Polskie Radio SA i Telewizja Polska SA.
Zgłoszenia udziału w debacie przyjmuje Polski Komitet do spraw UNESCO: a.waclawczyk@unesco.pl, tel. 22.620.33.55, 22.620.33.62. Liczba miejsc jest ograniczona.