Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 6 =

W pracowni u Andrzeja Wojtczaka

Łódzki Dom Kultury zaprasza w kolejną wirtualną podróż po pracowniach twórców ludowych z województwa łódzkiego! Tym razem przyjrzymy się pracy Andrzeja Wojtczaka - jednego ze współtwórców tzw. „kutnowskiego ośrodka rzeźbiarskiego”.


O twórcy:
 

Andrzej Wojtczak to jeden ze współtwórców tzw. „kutnowskiego ośrodka rzeźbiarskiego”.


Jego zdolności plastyczne i wrażliwość na sztukę ujawniły się już w szkole podstawowej, a pierwszych zmagań z kształtowaniem materii podjął się jako dorastający chłopiec lepiąc z gliny. W 1975 roku po raz pierwszy publicznie zaprezentował swoje prace na wystawie pokonkursowej w Muzeum w Łęczycy.


Wykonywane przez artystę przedstawienia Chrystusa Frasobliwego, Madonn, Piety, a także świętych, których twarze wyrażają smutek, ból, dostojeństwo, powagę czy radość, bardzo szybko zostały zauważone i docenione przez odbiorców. Swoje drewniane rzeźby Andrzej Wojtczak „ożywia” niezwykle sugestywnie.


Jego twórczość cechują szczególna umiejętność kształtowania bryły oraz bogactwo możliwości kompozycyjnych, a interpretacja przekazywanych treści sugeruje znaczącą rolę własnych przemyśleń. Walory dzieł dopełnia łagodny koloryt i stosowane techniki snycerskie. Środki wyrazu, odzwierciedlające wrażliwość na piękno, harmonizują z udanymi rozwiązaniami warsztatowymi.


W ostatnich latach doświadczenia rzeźbiarskie artysta przekłada także na płaszczyzny obrazów.


Dorobek twórczy Andrzeja Wojtczaka potwierdzają liczne nagrody, wyróżnienia i wystawy, nie tylko w Polsce, ale również za granicą (Francja, Niemcy, Szwajcaria, USA). Fascynacja sztuką zaowocowała zamiłowaniem do rzeźby także u córki artysty, Magdaleny.

Kategoria

Sztuka