W "Kalejdoskopie" o regionie!
W wakacyjnym "Kalejdoskopie" królują Stryków, Bronów, Wilkowice, Żytno, Krośniewice, Zelów i Ozorków.
W lipcowo-sierpniowym „Kalejdoskopie” gratka dla czytelników: 12 stron satyry w wydaniu samego Michała B. Jagiełły!
Poza tym znów dużo o regionie:
– Ruszyła kampania wspierania czytelnictwa w regionie łódzkim pod hasłem „Łódzkie czyta!”, nadzorowana przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę im. J. Piłsudskiego w Łodzi. Chodzi o to, by wspierać biblioteki, które mają stać się nowoczesnymi centrami kulturalnymi w małych miastach i wsiach: oprócz wypożyczania książek będą zapewniały np. dostęp do Internetu i spotkania z ludźmi kultury („Lament nad książką”).
– O flagowych imprezach swoich miast mówią burmistrzowie Krośniewic, Zelowa i Ozorkowa („Tworzenie marki”).
– W Żytnie działa z powodzeniem teatr Michała Zaskórskiego – Animagia. Jego specjalnością są spektakle plenerowe, w których wykorzystywane są niezwykłe maski inspirowane obrazami Bruegla, Boscha, Malczewskiego, grafikami Dürera czy filmami Bergmana… Jest i straszno, i ciekawie… („Teatr w polu”).
– Danuta Dębska zna się na ludowej muzyce Ziemi Rawskiej – opracowała śpiewnik, który obejmuje 140 utworów, napisała też książkę poświęconą obrzędom weselnym we wsi Wilkowice („W Wilkowicach wesele”).
– W maju obchodziliśmy 170. rocznicę urodzin Marii Konopnickiej. Z tej okazji przypominamy dwór w Bronowie, w którym spędziła 10 lat życia („Bronowski dwór”).
– O Strykowie głośno w Polsce z kilku powodów. Jednym z nich było zdobycie Grand Prix ostatniego Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu przez Jakuba Pawlaka z Niesułkowa – bynajmniej nie aktora… („W gminie Stryków”).