VIII TOMASZOWSKIE TEATRALIA – czyli artystyczne zd
„Teatr może wyzwolić twórcze impulsy ludzi. Zmienić atmosferę. Zmienić wartości moralne. Zmienić percepcję. Może skusić, poruszyć, pociągnąć, informować, nakłaniać i otwarcie inspirować". cyt. z manifestu Living Theatre (czyli "żyjącego teatru"), jednego z pierwszych teatrów awangardowych powstałych w Nowym Jorku
VIII TOMASZOWSKIE TEATRALIA – czyli artystyczne zdarzenia sceniczne 25 – 29 listopada 2013
Przegląd Teatrów Amatorskich z Tomaszowa Mazowieckiego i powiatu tomaszowskiego organizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Tomaszowie Mazowieckim.
- 16 zespołów w kategoriach: szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i teatrów dorosłych rywalizowało o symbol Teatraliów: złotą, srebrną i brązową maskę.
Uroczystość nagrodzenia laureatów przeglądu fragm. protokołu z Przeglądu: „Komisja artystyczna w składzie: Lucyna Jakubczyk, Ireneusz Maciejewski oraz Paweł Pawlik gorąco dziękuje wszystkim wykonawcom, instruktorom i opiekunom, a także organizatorom za zaangażowanie w przygotowanie przeglądu. Chcemy podkreślić wysoki poziom prezentacji w kategorii dziecięcej. Zespoły chętnie i z powodzeniem sięgały po nowe formy teatralne przełamując schematy. W efekcie powstały spektakle nowoczesne a jednocześnie bliskie dziecięcemu postrzeganiu świata. Na szczególna uwagę zasługują prezentacje w kategorii dorosłych. To wielka wartość zarówno w wymiarze artystycznym jak i społecznym. Zachęcamy zespoły w kategoriach młodzieżowych do głębszej refleksji nad problematyką i poszukiwania form wyrazu adekwatnych do wieku. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i organizatorom zapisania pięknej i cennej karty historii tomaszowskiego święta teatru.
„Czerwony Kapturek” spektakl dla dzieci i młodzieży w reż. J.J. Połońskiego skonstruowany został w konwencji kabaretu: z gagów, absurdalnego humoru, komizmu słownego, symultanicznych scen, szaleńczego tempa oraz interakcji z widownią. Nie brak przy tym było nutki dydaktyzmu, płynącej z przedstawienia. Surrealistyczna, biało-czarna scenografia, rodem z dreszczowca, komponowała się z czarnym humorem ilustrowanym zabawnymi musicalowymi piosenkami. Wszystko to sprawiło, że spektakl stał się niebanalną propozycją zarówno dla młodych, jak i dorosłych widzów.
Panel dyskusyjny „Teatr przeciw wykluczeniu” Wszyscy, którzy wzięli udział w panelu mieli okazję poznać różne projekty edukacyjno – artystyczne skierowane do odbiorców różnych środowisk oraz grup o utrudnionym dostępie do kultury. O swoich działaniach w tym zakresie opowiadali: Magdalena Paszkiewicz - tancerka, choreograf i reżyser teatru tańca; ; Krystian Wieczyński - aktor alternatywnego Teatru Wiczy w Toruniu, mim, pedagog, obieżyświat; Paweł Pawlik - aktor, muzyk, reżyser i instruktor. Organizatorzy spotkanie, udowodnili, że chcą rozwijać potencjał tego miasta wspierając ludzi tworzących teatr. Chcą dać im miejsce, inspirować do różnych działań, dawać wiarę w możliwość zmiany swojej drogi i świadomego budowania własnej tożsamości.
„Gdzieś na ulicy nienazwanej” - koncert Agaty Ślazyk z towarzyszeniem Tomasza Kmiecika i Michała Półtoraka, artystów Piwnicy pod Baranami Agata Ślazyk to artystka, która uwiodła słuchaczy lekkością, wdziękiem i humorem, ale także siłą emocji. Wykonała pieśni zwane „piwnicznymi hymnami” zainspirowane poezją m.in. Bolesława Leśmiana, Haliny Poświatowskiej, Wiesława Dymnego czy Agnieszki Osieckiej. Koncert był liryczny, satyryczny i klimatyczny jednocześnie.
„Ja, Dyktator” monodram Krystiana Wieczyńskiego z Teatru Wiczy. Teatr Wiczy to polska grupa alternatywna o punkowym rodowodzie. "Dyktator" to opowieść o artyście wobec władzy i człowieku uwikłanym w słabości, stojącym przed kluczową decyzją w swojej karierze. Oryginalny, pozostający na długo w pamięci, pełen stepu, jazzu, mimu spektakl.
Anna Myszewska
Miejski Ośrodek Kultury w Tomaszowie Mazowieckim