Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 9 =

Uwaga młodzi poeci! VII Turniej Jednego Wiersza

Kutnowski Dom Kultury ogłosił VII edycję Turnieju Jednego Wiersza "o Laur Celiny Dangel Fijałkowskiej", który odbędzie się 31 stycznia 2013 r. w Kawiarni Kutnowskiego Domu Kultury. Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie wszystkich młodych poetów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu kutnowskiego.

Kutnowski Dom Kultury ogłasza VII TURNIEJ JEDNEGO WIERSZA O LAUR CELINY DANGEL FIJAŁKOWSKIEJ, który odbędzie się 31 stycznia 2013 r. w Kawiarni Kutnowskiego Domu Kultury.

 

Kutnowski Dom Kultury kontynuuje dzieło zapoczątkowane przez społeczników działających w ramach Środkowoeuropejskiego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Środek i organizuje kolejną, siódmą edycję konkursu, który jest elementem misji odkrywania i pielęgnowania talentów wśród młodzieży powiatu kutnowskiego, jaką próbuje realizować instytucja kultury.

 

Turniej jest też formą upamiętnienia jego Patronki poetki Celiny Dangel Fijałokwskiej. Pisarka urodziła się w Kutnie w majątku swoich pradziadków Zawadzkich 10 maja 1889 r. Mieszkala w podkutnowskim majątku Skłóty. Pałac w Skłótach, który za sprawą jej i jej męża stał się w okresie międzywojennym ważnym ośrodkiem życia intelektualnego i artystycznego nie doczekał się jak dotąd renowacji. W roku 1918 zasłużona spółka wydawnicza Gebethner i Wolff zaprezentowała jej debiutancki tomik zatytułowany po prostu „Poezje” i sygnowany panieńskim nazwiskiem Celina Danglówna. W okresie międzywojennym publikowala wiersze na łamach prasy ogólnopolskiej. Oprócz utworów własnych miała w swoim dorobku także świetne tłumaczenia, m.in. Rilkego.

 

Autorka była nie tylko jedną z nielicznych poetek związanych z Kutnem, ale także dzielną życiowo osobą, o czym moźemy przekonać się ze wspomnień jej męża Mieczysława Fijałkowskiego pt. „Uśmiechy lat minionych”. Zawierucha wojenna i powojenne losy Polski diametralnie, jak w przypadku wszystkich polskich ziemian, odmieniły jej życie. Zmarła w Gliwicach w roku 1962. Dopiero jej córka Magdalena zdołała własnym nakładem opublikować w roku 1995 zbiór „Godziny i lata”, który przedstawia część późniejszego dorobku jej matki. Wiersze Celiny Dangel Fijałkowskiej przechowują w sobie urok lat minionych, świadczą o dużej kulturze literackiej, wyobraźni i wrażliwości. Stanowią ważny składnik tożsamości duchowej regionu.

 

Regulamin konkursu i szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Kutnowskiego Domu Kultury.