Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 5 =

Spotkanie z Piotrem Wdowiakiem

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza 4 listopada o godz. 17.00 na spotkanie z Piotrem Wdowiakiem i promocję książki „Bezdrożami Litwy i Inflant. 17 spotkań z Wilniukami. Na pograniczach byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego”. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa fotogramów autora „Śladami wspólnej historii Orła, Gryfa i Pogoni – wczoraj i dziś”.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza 4 listopada o godz. 17.00 na spotkanie z Piotrem Wdowiakiem i promocję jego książki „Bezdrożami Litwy i Inflant. 17 spotkań z Wilniukami. Na pograniczach byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego”.

Publikacja jest zapisem 17 rozmów, które autor przeprowadził z przedstawicielami różnych mniejszości narodowych i wyznaniowych zamieszkujących tereny dzisiejszej Litwy.

Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa fotogramów Piotra Wdowiaka „Śladami wspólnej historii Orła, Gryfa i Pogoni – wczoraj i dziś” ukazująca miejsca związane z ziemiaństwem polsko-litewskim. Ekspozycja prezentowana będzie w holu wystawowym Biblioteki (parter) do 13 listopada 2014 r.

Spotkanie odbędzie się w sali konferencyjnej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi - ul. Gdańska 100/102, wejście A, II p.

O książce:                                                                                                   

Piotr Wdowiak pisał: „Rozmowy są wyborem najciekawszych 17 spotkań z Wilniukami, które odbyłem w czasie mojego 4,5-letniego pobytu w kraju z muzyki, lasów i deszczów słynącego. Główną kanwą dla naszych spotkań było pogranicze i zjawisko pomieszania różnych narodów i tożsamości na terenach b. Wielkiego Księstwa Litewskiego. Poznacie Państwo historie ludzkie umiejscowione
w okresie Rosji carskiej, przedwojennej Polski, wojennej okupacji radzieckiej i hitlerowskiej, czasach radzieckich, a następnie wolnej Litwy i Łotwy. Głównymi wątkami naszych rozmów była rodzina, przywiązanie do języka ojczystego, świadomość własnej historii, literatury, wyznania i pamięć o przodkach. Rozmowy były często pytaniem wprost o przyszłość tożsamości i kondycji polskiej, ale także innych mniejszości narodowych na Litwie. Nieprzypadkowo wśród partnerów do rozmów  znalazły się osoby posługujące się przynajmniej trzema językami (litewski, polski, rosyjski, karaimski, krymskotatarski, białoruski) i należące do mniejszości narodowych i wyznaniowych jak: Karaimi, Tatarzy, staroobrzędowcy. Ich życie i działalność są przykładem, że idee Rzeczypospolitej Obojga Narodów są wciąż aktualne.”

Wilniuk to pojęcie historyczne. To dziecię Obojga, a dokładniej Wielu Narodów. To wytwór państwa federacyjnego, złożonego z Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego. To ktoś, kogo przodkowie dzielnie przetrwali kolejne rozbiory państw a i walczyli w powstaniach. Wilniucy nie pozwolili się spacyfikować w trakcie I wojny światowej, przetrwali dramatyczne lata II wojny i stworzyli na Wileńszczyźnie poważny ruch oporu (AK). Nigdy nie poddali się rusyfikacji, germanizacji, presji lituanizacyjnej czy sowietyzacji i nawet rozrzuceni po najdalszych zakątkach świata pozostali Wilniukami.

O autorze:

Piotr Wdowiak - łodzianin, rocznik 1970. W 1996 r. ukończył filologię rosyjską i sowietologię na Uniwersytecie Łódzkim. Dwa lata później został absolwentem studiów podyplomowych Uniwersytetu w Bielefeld. Od szczenięcych lat podróżuje, od młodzieńczych pisze. Debiutował, jako autor śpiewnika łemkowskiego. Publikował m.in. w „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym”, „Przeglądzie Prawosławnym”, „Dialog-Pheniben”. W roku 2008 Wydał książkę „Ikony Rosji” będącej zbiorem kilkudziesięciu tekstów dotyczących różnych sfer rosyjskiej rzeczywistości i mieszkańców Rosji.
W latach 2008-2012 pracował jako konsul, a następnie I sekretarz w Ambasadzie RP w Wilnie. Przez lata swojej służby na Litwie blisko współpracował z Polakami tam żyjącymi, wspierał ich działania
i inicjatywy, włączał się w ochronę zabytków i pomoc ludziom. Po powrocie do Polski napisał książkę na ten temat pt. „Bezdrożami Litwy i Inflant”.

Ewa Baranowska
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Łodzi