Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 4 =

Sława i zapomnienie. Henryk Siemiradzki 1843-1902

Od 6 do 9 listopada 2013 r. na zaproszenie Konsulatu Generalnego RP w Charkowie delegacja Muzeum Regionalnego im. S. Sankowskiego w Radomsku przebywała na Ukrainie. Głównym celem wizyty było otwarcie przygotowanej przez muzeum wystawy planszowej pt. „Sława i zapomnienie. Henryk Siemiradzki 1843-1902” w charkowskim Muzeum Sztuk Pięknych.

Od 6 do 9 listopada 2013 r. na zaproszenie Konsulatu Generalnego RP w Charkowie delegacja Muzeum Regionalnego im. S. Sankowskiego w Radomsku przebywała na Ukrainie.

Głównym celem wizyty było otwarcie przygotowanej przez nasze muzeum wystawy planszowej pt. „Sława i zapomnienie. Henryk Siemiradzki 1843-1902” w charkowskim Muzeum Sztuk Pięknych oraz udział w konferencji naukowej  w tamtejszym Domu Uczonych ph. „Znaczenie malarstwa historycznego w budowaniu tożsamości narodowej”. Podczas konferencji kustosz Małgorzata Borek zaprezentowała Radomsko i Strzałków, wygłaszając odczyt pt. „Strzałków - drugi dom Siemiradzkiego”.

Inspiracją do nawiązania współpracy była postać wielkiego polskiego malarza Henryka Hektora Siemiradzkiego, który urodził się w podcharkowskich Pieczenigach, a zmarł w swoim majątku w Strzałkowie.

Dyrektor muzeum Krzysztof Zygma oraz kurator wystawy Małgorzata Borek zwiedzili szkołę noszącą imię artysty, położoną w sąsiedztwie miejsca urodzenia Siemiradzkiego (budynek już nie istnieje), a także złożyli kwiaty przed pomnikiem mistrza.

Kolejne punkty wizyty to zwiedzanie Muzeum im. Repina w Czugujewie, spotkanie z organizacjami polskimi oraz wizyta w Ukraińsko-Polskim Centrum Kultury i Nauki na Uniwersytecie im. Karazina w Charkowie.

W ostatnim dniu pobytu wspólnie z Janem Granatem, konsulem generalnym RP, delegacja z Radomska złożyła kwiaty i zapaliła znicze na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie (Piatichatki).

Alina Wilkoszewska
Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku