Simona: opowieść o niezwyczajnym życiu
Wieczór 17 lutego 2016 r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu poświęcony był Simonie Kossak. O tej zasłużonej, ale i kontrowersyjnej postaci opowiedziała Anna Kamińska - autorka biografii "Simona: opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak".
Wieczór 17 lutego 2016 r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu poświęcony był Simonie Kossak. O tej zasłużonej, ale i kontrowersyjnej postaci opowiedziała Anna Kamińska - autorka biografii "Simona: opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak". Książka powstała na zamówienie "Wydawnictwa Literackiego", które dostrzegło, że do tej pory nie było rzetelnej biografii Simony.
Anna Kamińska podjęła się tego trudnego zadania i rozpoczęła zbieranie materiałów do książki. Odwiedziła krakowską Kossakówkę oraz inne miejsca związane z dzieciństwem i młodością Simony. Do leśniczówki "Dziedzinka" w Puszczy Białowieskiej pojechała w towarzystwie Lecha Wilczka - partnera życiowego Simony. Pomocne w zrozumieniu postępowania "królowej puszczy" okazały się także rozmowy z jej siostrzenicą Joanną, która również porzuciła życie w mieście.
Podczas spotkania w bibliotece zaprezentowane zostały zdjęcia oraz fragmenty audycji radiowych z cyklu "Dlaczego w trawie piszczy?", których autorką była Simona Kossak. W sumie powstało około dwóch tysięcy gawęd o zwierzętach.
Simona Kossak zmarła w 2007 r. Na Podlasiu kultywowana jest pamięć o jej dokonaniach naukowych. W Białymstoku jest ulica Simony Kossak oraz przedszkole jej imienia. W Puszczy Białowieskiej można podziwiać "dąb profesor Simony Kossak".
Anna Kamińska przyznała, że pisanie biografii przypomina śledzenie kogoś i odkrywanie jego tajemnic. Choć Simona Kossak podobno nie miała talentu do rysowania, pięknie malowała słowem w swoich gawędach o zwierzętach.
Zofia Olechnowicz
Powiatowa Biblitoeka Publiczna w Sieradzu