Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 6 =

SĘDZIOWSKA NIESPRAWIEDLIWOŚĆ w świetle prawa

1 grudnia o godz. 14.00 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, w ramach III Salonu Ciekawej Książki, odbędzie się spotkanie Spotkanie z profesorem Witoldem Kuleszą, autorem monografii Crimen laesae iustitiae.

Spotkanie z profesorem Witoldem Kuleszą, autorem monografii Crimen laesae iustitiae. Odpowiedzialność karna sędziów i prokuratorów za zbrodnie sądowe według prawa norymberskiego, niemieckiego, austriackiego i polskiego Spotkanie poświęcone będzie sędziowskiej niesprawiedliwości widzianej w świetle prawa karnego.

Autor przybliży m.in. czyny sędziów III Rzeszy jako przykład zbrodni przeciwko ludzkości oraz praktykę prokuratury Republiki Federalnej Niemiec na przykładach postanowień odmawiających ich ścigania; omówi odpowiedzialność karną sędziów NRD po zjednoczeniu Niemiec i przybliży nazistowskie prawo karne w Austrii. Nie zabraknie także odniesień do komunistycznego prawa karnego stosowanego w Polsce po 1944 roku. Autor zaprezentuje sytuacje, w których władza komunistyczna uczyniła z systemu sądownictwa narzędzie terroru i fizycznej eliminacji tych, którzy nie ulegali propagandzie władzy i nie okazywali jej pełnego posłuszeństwa. Crimen laesae iustitiae – zbrodnia obrazy sprawiedliwości - to czyn sędziego, który wbrew swemu powołaniu do sprawiedliwego rozstrzygania w sprawie sądowej, wypacza prawo, przez co jego orzeczenie uwłacza swą treścią idei leżącej u podstaw każdego społeczeństwa.

Promocja odbędzie się podczas III Salonu Ciekawej Książki w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 282 1 grudnia 2013 (niedziela) godz. 14:00 sala B

Łukasz Orzechowski
Uniwersytet Łódzki