"Samoikon" w Galerii Promocji Młody
Galeria Promocji Młodych zaprasza na otwarcie projektu ,,SAMOIKON”- wystawa Marii Apoleiki. Wernisaż odbędzie się 16 listopada o godz. 18.00 w BOK Rondo (ul. Limanowskiego 166, Łódź).
Galeria Promocji Młodych zaprasza na otwarcie projektu ,,SAMOIKON”- wystawa Marii Apoleiki. Wernisaż odbędzie się 16 listopada o godz. 18.00 w BOK Rondo (ul. Limanowskiego 166, Łódź).
Pojęcie ikony jest nierozerwalnie związane z pracami Marii Apoleiki. Ikona rozumiana zarówno jako obraz odnoszący się do sacrum jak i ikona jako odniesienie do postaci będącej symbolem kultury masowej. Inspiracją do jej obrazów są bohaterowie z gifów komputerowych znalezionych w internecie ,malarstwo XV i XVI wieku z najczęściej podejmowaną tematyką przedstawień z żywotów świętych oraz przedstawień alegorycznych tak częstych w malarstwie europejskim tychże wieków. Głównym bohaterem prac-portretów uczyniła Apoleika zwierzęta. Motywy psów ,kotów, niedźwiedzi wypełniają większość przestrzeń jej niewielkich rozmiarów prac. Ich forma przywodząca malarstwo naiwne opiera się na syntetycznym dość przedstawieniu wybranego motywu. Pojawia się wykorzystanie konturu, czasem znajdziemy też elementy liternicze. Jednak najistotniejsze są w pracach Marii Apoleiki odniesienia do przedstawień postaci świętych. Jej ,,Święta Katarzyna ze Sieny napastowana przez demony” oprócz tematyki przywodzi na myśl skojarzenia z malarstwem włoskiego quattrocenta poprzez wykorzystanie pejzażu w tle dziejącej się przed oczami widza sceny, która zakomponowana jest w tondzie. Forma tonda jest częstą w jej pracach. Maluje również na kawałkach drewna oraz tradycyjnych prostokątnych podłożach. Czasem sceneria jej prac jawi się jako fragment zobrazowanego japońskiego horroru, gdzie symbolika miesza się z alegorią, a całość dopełniają chłodne w kolorystyce przedstawienia postaci umieszczane w opustoszałym pejzażu.
Maria Apoleika dość wyraźnie zaznaczyła w ostatnim roku swą obecność w młodej sztuce prezentując malarstwo oraz filmy, tworzone wspólnie z Marcelo Zamenhofem.
Kurator projektu: Bartek Jarmoliński
,