rok 2014 Rokiem Jana Karskiego
6 grudnia br. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił, że rok 2014 będzie Rokiem Jana Karskiego. Stało się to również dzięki inicjatywie i staraniom Muzeum Miasta Łodzi. Z tej okazji MMŁ w nadchodzącym roku przygotowuje nie tylko wielokierunkową modernizację stałej wystawy Gabinet Profesora Jana Karskiego, ale także szereg innych wydarzeń związanych z postacią Jana Karskiego.
6 grudnia br. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił, że rok 2014 będzie Rokiem Jana Karskiego. Stało się to również dzięki inicjatywie i staraniom Muzeum Miasta Łodzi
Muzeum Miasta Łodzi od kilku lat realizuje program wydarzeń i działań edukacyjnych pod kątem rocznicy stulecia urodzin legendarnego emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, który w mieście swego urodzenia osobiście otworzył gabinet stanowiący dziedzictwo jego życia i dokonań. Istniejący w Muzeum Miasta Łodzi od 1999 roku w Panteonie Wielkich Łodzian Gabinet Profesora Jana Karskiego jest jedynym w swoim rodzaju, unikatowym zbiorem memorabiliów, które z woli darczyńcy stanowią ekspozycję muzealną. Atmosferę waszyngtońskiego mieszkania profesora, jego meble, obrazy i osobiste pamiątki, dopełniają cenne nagrody i odznaczenia, w tym Order Orła Białego i Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, a ostatnio Prezydencki Medal Wolności pośmiertnie przyznany przez prezydenta USA Baracka Obamę. Popularyzacja postaci Karskiego, jego życia, dokonań i przesłania, w kontekście wielokulturowego i wielonarodowościowego dziedzictwa historycznego miasta Łodzi, stała się m.in. tematem przewodnim interdyscyplinarnego muzealnego projektu edukacyjnego Jan Karski - powrót bohatera, realizowanego przez Muzeum Miasta Łodzi w 2012 r. w ramach programu Patriotyzm Jutra. Efektem projektu było m.in. powstanie nowoczesnego wydawnictwa multimedialnego.
W roku 2014 Muzeum przygotowuje wielokierunkową modernizację stałej wystawy Gabinet Profesora Jana Karskiego. Przestrzeń wystawiennicza zostanie wzbogacona dodatkowym materiałem archiwalnym
i audiowizualnym z wykorzystaniem nowoczesnych standardów wystawienniczych przy zachowaniu jego dotychczasowego „gabinetowego” charakteru, zgodnego z wolą Karskiego. Koncepcja nowej wystawy zakłada wyeksponowanie wątków związanych z łódzkim okresem jego życia, z uwzględnieniem wybranych wypowiedzi, w tym wspomnień z lat młodości. W nowej odsłonie zostaną przedstawione zagadnienia związane z historią emisariusza w okresie II wojny światowej i jego działalnością kurierską oraz amerykański rozdział życia prof. Karskiego. Największym walorem nowej aranżacji gabinetu pozostanie kolekcja memorabiliów obejmująca ponad sto obiektów o dużej wartości historycznej, w tym zbioru fotografii rodzinnych, dokumentów historycznych, pamiątek osobistych, mebli i dzieł sztuki oraz nagród, odznaczeń i wyróżnień. Wystawie będzie towarzyszył katalog zbiorów.
Dział Upowszechniania i Edukacji muzeum planuje realizację zmodyfikowanego programu edukacyjnego w oparciu o nowe materiały prezentowane na wystawie. Program obejmie: lekcje muzealne, warsztaty muzealne, konkurs międzyszkolny, cykl otwartych spotkań tematycznych, organizację gry miejskiej
w formule geocachingu.
Lekcja muzealna Jan Karski – łodzianin, emisariusz, obywatel świata prezentująca postać Jana Karskiego jako świadka i uczestnika ważnych wydarzeń historycznych, dzięki obecnym na wystawie nowoczesnym środkom przekazu, stworzy dodatkowe możliwości prowadzenia zajęć w przestrzeni wystawienniczej. Prezentacja nowej wystawy stanie się również elementem warsztatów tematycznych pod tytułem Dziedzictwo Karskiego wczoraj i dziś, angażujących uczestników w dyskusje na tematy dotyczące postaw moralnych wobec Holokaustu w czasie wojny i występującego współcześnie zjawiska antysemityzmu.
Planowany jest ponadto cykl wydarzeń z tematem przewodnim Ludzie z kręgu Karskiego zakończony konferencją w formule dyskusji panelowej podsumowującej całość zagadnienia. W ramach tych wydarzeń przewidziane jest spotkanie z rodziną Karskiego mieszkającą w Łodzi, Warszawie i Gdańsku.
Tradycyjny Tydzień Kuriera oprócz dni otwartych gabinetu będzie okazją do podsumowania współpracy Muzeum Miasta Łodzi z łódzkimi szkołami i zakończy się finałem międzyszkolnego konkursu poświęconego postaci Jana Karskiego. Planowana jest wówczas m.in. organizacja turnieju szachowego i innych interaktywnych gier i zabaw.
Działania te wpiszą się w lokalne i ogólnopolskie obchody Roku Jana Karskiego i będą podejmowane we współpracy z partnerskimi instytucjami.
Dodatkowych informacji udzielają:
Beata Kamińska, Dział Historii (tel. 042 254-90-44) - kwestie związane z wystawą
Cezary Pawlak, Dział Upowszechniania i Edukacji (tel. 042 254-90-11) - kwestie związane z programem edukacyjnym
Muzeum Miasta Łodzi