Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 2 =

Ritsuko Takahashi na ŁST 2014 w Kutnie

29 listopada na scenie Centrum Teatru, Muzyki i Tańca, w Kutnie w ramach Łódzkich Spotkań Teatralnych 2014, zobaczymy Ritsuko Takahashi - japońską tancerkę Butoh w spektaklu Histoire d'-R-. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z artystką i dyskusja "Kontynuatorzy i aroganci"

W najbliższą sobotę 29 listopada na scenie Centrum Teatru, Muzyki i Tańca w Kutnie (ul. Teatralna 1) w ramach Łódzkich Spotkań Teatralnych 2014 zobaczymy Ritsuko Takahashi - japońską tancerkę Butoh w spektaklu Histoire d'-R-. Po spektaklu Spotkanie z Artystami i dyskusja "Kontynuatorzy i aroganci"

CZYM JEST Butō?

Butō - japońska forma tańca nowoczesnego powstała w latach pięćdziesiątych, kiedy po drugiej wojnie światowej artyści japońscy odwrócili się od tradycyjnych form, jak i wpływów masowej kultury Zachodu i zwrócili się ku inspiracjom rodzimą mitologią agrarną, idei teatru okrucieństwa Antoina Artauda i niemieckiemu ekspresjonizmowi. W świecie sztuki ich bunt manifestował się m.in. w pracach takich artystów jak Yukio Mishima (pisarz), Szuji Terayama, czy tancerz i choreograf Tatsumi Hijikata. Artyści ci chcieli wydobyć na światło dzienne oficjalnie ignorowane, ciemne aspekty życia społeczeństwa japońskiego – deformację i szaleństwo.

Butō wyrywa się spod wpływu restrykcyjnej tradycji społecznej, dając bezprecedensową wolność artystycznej ekspresji. Jest prawdopodobnie najśmielszą dotychczas próbą przełożenia tajemniczego, często tłumionego życia nieświadomości na międzyludzkie, publiczne medium teatru. Jak surrealizm, wczesne butō wykorzystywało skrzywienie natury, jak dada – przypadek jako zasadę kompozycji. Najbardziej znani twórcy butō to obok Kauzo Ohno i Tatsumi Hijikaty: Min Tanaka, Akaji Maro, Yoko Ashikawa oraz Daisuke Yohimoto.

 

Ritsuko Tkahashi - tancerka Butoh, aktorka, uczennica Daisuke Yosimono, mistrza tańca Butoh.

Występuje w filmach, teatrze, współpracuje z fotografami i muzykami. Przez pięć lat grała w sztukach Shūji Terayamy.  Autorka cyklu Historia panny R, w skład którego wchodzą spektakle Nostalgia (2008) oraz Po drugiej stronie rzeki (2009). W 2010 roku uczestniczyła w przeglądzie tańca butō „Kobiety butō”, zorganizowanym przez Instytut Grotowskiego.

(2006, 2007 współpraca z Daisuke Yoshimoto przy spektaklu Eros and Thanatos, Japonia;

2008 Solo - Soutennosizuku Nostalgia, Japonia;

2009 Współpraca z Teatrem Zar, Polska;

2010 Solo - Historied'-R- Other Side Of The River, Japonia;

2010 Solo - Historied'-R-, Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Polska;

2011 Solo - Historied'-R- Nostalgia, Japonia;

2011 Solo - 100 Year's Clock, Japonia;

2012 Solo - 100 Year's Clock, Japonia;

2012 Solo - 100 Year's Clock, Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Polska;

2012 Solo - 100 Year's Clock, Klub Żak, Polska;

2013 Solo - 100 Year's Clock, Japonia;

2014 Spektakl Kimyou Na Niwa, Barcelona Butoh Festiwal, Hiszpania.)

Tkahashi o spektaklu mówi:

Jestem twoim

odległym wspomnieniem
niewinnością okrucieństwem

z cechami prostytutki,
sacrum i profanum,

martwą ciszą,
nostalgią tęsknotą

płaczem...

Kolejny spektakl RITSUKO TAKAHASHI w ramach Łódzkich Spotkań Teatralnych 2014 zobaczymy 7 grudnia o godz. 18.00 w Łódzkim Domu Kultury (Sala Kolumnowa). Wstęp wolny!