Pejzaże wewnętrzne Darii Majtka-Kucharskiej
W najbliższy piatek, 14 sierpnia, o godz. 18.00 w Centrum Informacji Kulturalnej w Sieradzu odbędzie się wernisaż wystawy pt. "Pejzaże wewnętrzne" Darii Majtka-Kucharskiej. Otwarcie uświetni występ wokalny Magdaleny Grzechnik.
W najbliższy piątek (14.08) o godz. 18.00 w Centrum Informacji Kulturalnej odbędzie się wernisaż wystawy pt. "Pejzaże wewnętrzne" Darii Majtka-Kucharskiej.
Daria Majtka-Kucharska – ur. 1983 w Kole. Studia ukończyła na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym, kierunek Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych w Kaliszu. Dyplom uzyskała w Pracowni Rysunku prof. Tadeusza Gaworzewskiego w 2008 roku. Uczestniczka plenerów artystycznych, wystaw zbiorowych i indywidualnych. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem sztalugowym, fotografią.
Kolekcja prac malarskich, zatytułowana ”Pejzaż wewnętrzny”, powstaje od roku 2014. Jest to składowa dwóch tematów, które interesują autorkę w malarstwie, czyli portretu i pejzażu. Tematy te od zawsze towarzyszyły jej twórczości, analizowała je również podczas realizacji dyplomowych. Jej obrazy tworzą swego rodzaju pamiętnik, utrwalając koloryt uczuć i emocji, posiłkując się przy tym portretami – często bezosobowych - postaci kobiecych. Dzięki swoim obrazom autorka uczy się coraz wnikliwiej używać wyostrzonego zmysłu wzroku, co pozwala jej trafniej badać i wyrażać własną tożsamość.
Daria Majtka-Kucharka swoje obrazy buduje kolorem, aprobując starą, malarską maksymę, mówiącą, że kolor jest zmaterializowaną wrażliwością. W procesie tworzenia kieruje się intuicją, która ściśle wiąże się z techniką i kunsztem. Istotną kwestią w posługiwaniu się barwą jest naturalność malarskiego gestu, wzmocniona wprowadzaniem ostrej linii rysunku – najbardziej prawdomównego środka ekspresji i określania się człowieka wobec świata.
Wszystkie te elementy sprawiają wrażenie, jakby prace autorki wystawy były tworzone na granicy dwóch światów: figuratywności i abstrakcji.
Wernisaż uświetni występ wokalny Magdaleny Grzechnik.
Paulina Zawieja
Centrum Informacji Kulturalnej w Sieradzu