Nowy "Kalejdoskop"
W grudniowym numerze jak zwykle sporo o regionie. Możecie poczytać o Konopnicy, Wąglanach, Wieluniu, Lubochni, Piotrkowie Trybunalskim, Sulejowie, Rzgowie i Sieradzu.
Konopnica się stara
Niewielka wieś w powiecie wieluńskim postawiła na turystykę. Na terenie gminy jest wiele zabytków do zwiedzania i piękna natura, która sprzyja wypoczynkowi. Władze Konopnicy sporo więc wydają na promocję, organizując cykliczne imprezy i wydając materiały reklamowe. Myślą przy tym o rozbudowie bazy turystycznej i umiejętnie korzystają z funduszy unijnych.
Życie do wiersza
Od ponad 30 lat państwo Jóźwikowie organizuję w swoich Wąglanach Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Poezji. Biorą w nich udział poeci polonijni, twórcy ze wsi, z miasta oraz dzieci i młodzież. Do jury zapraszani są profesjonalni krytycy literaccy. Podczas imprezy podsumowującej konkurs gości z całego świata czeka serdeczne przyjęcie oraz ciekawy program artystyczny.
Święta biblioteka
Przed wejściem do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Piotrkowie Trybunalskim znajduje się tablica w czterech językach: polskim, hebrajskim, jidysz oraz angielskim, poświęcona pamięci Żydów piotrkowskich wymordowanych w latach 1939 – 1945. Tekst informuje, że w tym budynku znajdowała się kiedyś Wielka Synagoga… Przestronne wnętrza z wielkimi, łukowatymi oknami, choć wyposażone w komputery, wciąż pachną starością, a antyczne stoliki i krzesła w korytarzach przywodzą na myśl raczej kawiarnię niż bibliotekę.
Galeria w środku Polski
Ojcem chrzestnym siedziby Biura Wystaw Artystycznych w Sieradzu, oddanej do użytku w 1989 roku, był Jerzy Duda-Gracz –przez lata związany z galerią. Obok niego poza lokalnymi twórcami udało się skupić wokół BWA wielu wybitnych polskich artystów. Do stałych bywalców plenerów malarskich organizowanych przez galerię należeli: Józef Wasiołek, Helena Tchórzewska, Sławomir Iwański, Nina i Edward Habdasowie, Franciszek Maśluszczak, Stanisław Mazuś, Józef Panfil. To właśnie w Kamionie nad Wartą rozpoczął się nowy etap w twórczości Dudy-Gracza, wyznaczony cyklem pejzaży prowincjonalno-gminnych poświęconych polskiej wsi.