Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 8 =

Nowa wystawa czasowa w Wieluniu

7 lipca w Muzeum Ziemi Wieluńskiej odbyło się otwarcie wystawy Pielgrzymi z ziemi wieluńskiej w hołdzie Królowej Polski. Podczas spotkania Ksiądz Sławomir Zabraniak przybliżył historię pielgrzymek z ziemi wieluńskiej do sanktuarium Matki Bożej w Częstochowie. Wernisaż uświetnił występ chóru z parafii świętego Józefa w Wieluniu pod dyrekcją Jakuba Jurdzińskiego.

W dniu 7 lipca odbyło się otwarcie wystawy Pielgrzymi z ziemi wieluńskiej w hołdzie Królowej Polski. Licznie przybyli goście powitani przez dyrektora muzeum wysłuchali referatu księdza dr Sławomira Zabraniaka z Uniwersytetu Rzeszowskiego na temat: U stóp Maryi. Wieluńskie pielgrzymowanie. Ksiądz Sławomir Zabraniak przedstawił po krótce rozwój pielgrzymowania na świecie, a następnie przybliżył historię pielgrzymek z ziemi wieluńskiej do sanktuarium Matki Bożej w Częstochowie.

Kolejnym punktem programu był występ chóru z parafii świętego Józefa w Wieluniu pod dyrekcją Jakuba Jurdzińskiego. Chór wykonał kilka utworów o treści religijnej, w tym pieśni poświęcone Matce Bożej. Po dużej dawce doznań artystycznych goście przeszli do sali wystaw czasowych. Czekał na nich zaaranżowany pochód pielgrzymów zmierzających do sanktuarium Czarnej Madonny. Wśród manekinów, ubranych w stroje ludowe regionu wieluńskiego, znajdują się feretrony oraz chorągwie, które były niesione przez pielgrzymów w okresie międzywojennym. Część z nich kupiono w czasie takich pielgrzymek jak np. feretron z 1922 r. będący własnością klasztoru oo. Franciszkanów w Wieluniu. Pochód pielgrzymów uzupełniają zdjęcia grup pątniczych z całego terenu ziemi wieluńskiej pod szczytem jasnogórskim. Najstarszym zdjęciem na wystawie, to grupa pielgrzymów z Wielunia z 1906 r. Fotografie współczesnych pielgrzymek z ziemi wieluńskiej zostały zaprezentowane na ekranie telewizora.

Eksponaty na wystawę pochodzą ze zbiorów: Muzeum Częstochowskiego, Muzeum w Praszce, klasztoru oo. Franciszkanów, kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Lututowie, kościoła Bożego Ciała w Wieluniu, Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu oraz licznej grupy osób prywatnych.

Tomasz Spychała
Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu