Muzeum na kółkach w Głownie
Ponad 1250 osób odwiedziło pawilon „Muzeum na kółkach”, który gościliśmy na Placu Wolności w Głownie w dniach 26-28 października 2016 w ramach ogólnopolskiego projektu. Jego realizatorami byli: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy z Gminą Miasta Głowno oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury w Głownie.
Ponad 1250 osób odwiedziło "Muzeum na kółkach w Głownie"
Ponad 1250 osób odwiedziło pawilon „Muzeum na kółkach”, który gościliśmy na Placu Wolności w Głownie w dniach 26-28 października 2016 w ramach ogólnopolskiego projektu. Jego realizatorami byli: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy z Gminą Miasta Głowno oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury w Głownie.
Nowoczesna ekspozycja połączona z bogatym programem edukacyjnym w telegraficznym skrócie przybliżyła historię tysiąca lat dziejów społeczności żydowskiej w Polsce. Inauguracja projektu odbyła się 26 czerwca 2014 roku w Warszawie. Do końca kwietnia 2017 roku projekt ten odwiedzi 71 wyłonionych w drodze konkursu miejscowości. Jedną z tych miejscowości było właśnie Głowno, które kończyło tegoroczną trasę.
Projekt w Głownie zainaugurowano 26 października. W inauguracji tej uczestniczyli m.in. Burmistrz Głowna Grzegorz Janeczek, poseł RP Artur Dunin, przewodnicząca Rady Miejskiej w Głownie Magdalena Szajder, przedstawiciele władz Powiatu Zgierskiego, przedstawiciele Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin", edukatorzy Muzeum na kółkach oraz delegacje szkół z Głowna i Gminy Głowno. Oprawę artystyczną uroczystości zapewnił chór "Słoneczny Krąg".
Wystawie mobilnej na Placu Wolności dodatkowo towarzyszyły:
- wystawa „Z narażeniem życia – Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady” zrealizowana w partnerstwie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, którą można było oglądać przez trzy dni w Miejskim Ośrodku Kultury, wystawę obejrzało około 300 osób.
- warsztaty tańca żydowskiego Hora,w których udział wzięło około 75 osób.
- spacer „Śladami żydowskiej topografii miasta”, który poprowadził dr Tomasz Romanowicz, z udziałem ponad 120 osób
- warsztaty dotyczące dyskrtyminacji „Wspólny dom” przeprowadzone w Zespole Szkół Licealno-Gimnazjalnych w Głownie przez edukatora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Szymona Gotowskiego,
- warsztaty na temat życia społeczności żydowskiej, jej obyczajów i tradycji przeprowadzone w Gimnazjum Miejskim i Liceum Katolickim przez Katarzynę Jakubowicz, również edukatora w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Łącznie udział w obu warsztatach wzięło 60 uczniów.
- warsztaty papieru czerpanego dotyczących tematyki żydowskiej „Czerpiemy symbole” przeprowadzone przez Agatę Ignaczak , w których udział wzięło blisko 80 osób.
- program dawnych gier i zabaw pt. „Cymbergaj, ciupy i fruczka – dla dziadka i wnuczka” przygotowany przez harcerzy ZHR w Głownie z udziałem kilkunastu osób.
- autorskie spotkanie pt. „Blaski i cienie głowieńskiego Sztetla” z dr Tomaszem Romanowiczem, autorem książki „Dzieje społeczności żydowskiej w Głownie,
- koncert piosenek żydowskich pt. Śpiewam życie” w wykonaniu Emilii Kudry i Michała Makulskiego. Zarówno w spotkaniu jak i koncercie udział wzięło około 120 osób.
Wszystkie działania lokalne towarzyszące „Muzeum na kółkach” były bezpłatne.
Projekt zrealizowany we współpracy z placówkami oświatowymi z terenu miasta i gminy Głowno, Miejskim Zakładem Komunalnym , Miejską Biblioteką Publiczną Związkiem Harcerstwa Polskiego , Związkiem Nauczycielstwa Polskiego oraz wsparciem Komisariatu Policji w Głownie.
Urszula Zawadzka
Miejski Ośrodek Kultury w Głownie