Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 4 =

Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych

Kilkadziesiąt projekcji, warsztaty filmowe, wycieczki, spotkania, eko-lekcje, wystawy, rywalizacja o Grand Prix w konkursie głównym – przez pięć czerwcowych dni Łódź będzie europejską stolicą ekologii i sztuk inspirowanych przyrodą! Trwa XVI edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. W. Puchalskiego.

Kilkadziesiąt projekcji, warsztaty dla profesjonalistów i młodych filmowców, wycieczki, spotkania, eko-lekcje, wystawy, rywalizacja o Grand Prix w konkursie głównym – przez pięć czerwcowych dni Łódź będzie europejską stolicą filmu i fotografii przyrodniczej oraz ekologii. Szesnasta już edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. W. Puchalskiego rozpocznie się 17 czerwca.

Festiwal odbywa się co dwa lata, a program jest zawsze zorganizowany wokół dwóch głównych nurtów: filmu i edukacji. Nie inaczej będzie w tym roku.

DO POBRANIA:
 
 

Jako pierwsza otwarta zostanie wystawa główna XVI MFFP, w tym roku realizowana w Galerii 87, przy Piotrkowskiej 87. „Opowieść o rzekach” uznanych artystów fotografików podziwiać będzie można już od 15 czerwca. Dwa dni później nastąpi uroczyste otwarcie wystaw w Łódzkim Domu Kultury, gdzie prezentowane będą między innymi prace mistrza bezkrwawych łowów – Włodzimierza Puchalskiego. Pokazane zostaną też fotografie młodych przyrodników z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7, której również patronuje Włodzimierz Puchalski, a gdzie także w środę (17.06) rozpoczną się warsztaty edukacji ekologicznej.

Wieczorem przyjdzie pora na uroczyste otwarcie festiwalu w Teatrze Muzycznym. W programie otwarcie wystaw malarstwa i fotografii, projekcje oraz koncerty: grupa Michała Jacaszka zaprezentuje „Katalog ptaków”, a zespół Kruszenie Neuronów jako tło do przyrodniczych produkcji WFO wykona autorskie kompozycje inspirowane prezentowanymi filmami.

- A to dopiero początek - podkreśla Katarzyna Madaj-Kozłowska, Dyrektor Festiwalu, Prezes WFO w Łodzi. – Przez pięć dni festiwal zagości w wielu miejscach. Otworzymy kilkanaście wystaw, profesjonalistom zaproponujemy mistrzowskie warsztaty, a początkujących filmowców i fotografów oraz wszystkich miłośników przyrody zaprosimy na prelekcje, wycieczki i spotkania - opowiada.

W programie tradycyjnie znalazły się pokazy specjalne, wystawy fotografii przyrodniczej, wyprawy, tym razem do nadwarciańskich zakątków warsztaty czy konkursy dla dzieci i młodzieży popularyzujące wiedzę z zakresu ochrony środowiska i ekologii, realizowane przez nauczycieli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 im. Wł. Puchalskiego.

Osią filmowej odsłony festiwalu jest konkurs główny, w którym o Grand Prix powalczy 46 filmów z 11 krajów. Są to krótko- i średniometrażowe obrazy zgodnie z misją festiwalu poświęcone problemom, ochrony środowiska i koegzystencji człowieka ze światem natury oraz  promocją przyrody i krajobrazu Europy. Wśród nich najwięcej, bo 26, autorstwa polskich filmowców, pozostałe twórców między innymi z Niemiec, Francji, Rosji,Chorwacji, Włoch, Norwegii, Belgii i Czech.

Wszystkie filmy będą prezentowane od środy do piątku w kinie ŁDK. W sobotę (20.06) poznamy laureatów, a najlepsze: nagrodzone i wyróżnione filmy będzie można obejrzeć ponownie w czasie niedzielnych pokazów.

Tematyka konkursowych prac jest bardzo zróżnicowana. Filmowcy-przyrodnicy zabiorą publiczność w dalekie podróże w poszukiwaniu rzadkich gatunków zwierząt czy niezwykłych ekosystemów, ale też dużo bliżej: do Kozienieckiego Parku Krajobrazowego, zielonego serca Mazowsza, na wyprawę śladami eko-skarbów pomorskiej przyrody, do żubrów, zimorodka, alczyka i krainy tysiąca bocianów. Propozycje konkursowe będą oceniane przez międzynarodowe jury pod przewodnictwem profesora Andrzeja Bednarka (PWSFTiT w Łodzi).

Nazwiska zwycięzców poznamy w sobotę, w czasie uroczystej gali zakończenia festiwalu w Łódzkim Domu Kultury. Dzień wcześniej, w samo południe, w Muzeum Kinematografii dowiemy się kto wygrał w Konkursie Młodzieżowego Filmu Przyrodniczego. Nie zabraknie też projekcji dla widzów najmłodszych. W ramach pokazów konkursowych będą mogli zobaczyć serię krótszych filmów pt. ,,Wędrówki Skrzata Borówki’’. Organizatorzy zaplanowali również pokaz filmu 3D „Polodowcowisko” w kinie ŁDK. Szczegóły programu znaleźć można na stronie www.wfo.com.pl

W czasie festiwalu nie zabraknie wydarzeń poświęconych patronowi festiwalu. A jest to postać niezwykła. Włodzimierz Puchalski urodził się w 1909 r. w Mostach Wielkich koło Lwowa. Z wykształcenia inżynier agronomii, absolwent Politechniki Lwowskiej, wybrał karierę związaną z jego młodzieńczą pasją do fotografowania przyrody. Po sukcesie z 1937 roku, kiedy to zdobył złoty medal na Międzynarodowej Wystawie Łowieckiej w Berlinie nie rozstawał się praktycznie z aparatem fotograficznym. Podróżował po całym świecie, ale najczęściej fotografował w Polsce. Po wojnie związał się z łódzką WFO. W czasie wieloletniej pracy twórczej zrealizował ponad 60 filmów, nagradzanych na całym świecie. Pionier „bezkrwawych łowów” zmarł w 1979 r. w czasie prac filmowych na Antarktydzie.

Pierwszy festiwal filmów przyrodniczych w Łodzi odbył się w 1980 roku. Jego pomysłodawcą był Maciej Łukowski – filmoznawca, scenarzysta, reżyser filmów dokumentalnych i przyrodniczych, przez całe zawodowe życie związany z Wytwórnią Filmów Oświatowcy. Łódzki przegląd szybko stał się świętem polskiego filmu przyrodniczego. Pierwszą edycję przeglądu w 1980 roku wygrała Barbara Bartman-Czecz i Janusz Czecz za film "Raport w sprawie bobra".

 

Przełomowym momentem w historii festiwalu był rok 2003. Wtedy to przyjął on obecną nazwę i formułę. Od tego momentu festiwal ma na celu nie tylko wyróżnienie najbardziej wartościowych filmów i programów TV o tematyce przyrodnicze, ale też popularyzację krajowego i międzynarodowego dorobku filmu przyrodniczego oraz określenie możliwości wykorzystania filmu przyrodniczego w edukacji młodzieży.

 

Festiwalowe projekcje i spotkania odbywać się będą m.in. w ŁDK, kinie Kinematograf, Radiu Łódź, Ogrodzie Botanicznym w Łodzi,  ale też na Zamku Królewskim w Inowłodzu i Muzeum Miasta i rzeki Warty. Festiwalowe wystawy zagoszczą między innymi  w Galerii Zarzewskiej, Galerii „Olimpijka” Organizatorami są: Wytwórnia Filmów Oświatowych, Łódzki Dom Kultury, Stowarzyszenie "Film-Przyroda-Kultura", a także Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 im. Wł. Puchalskiego.