Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 2 =

Łódzkie Spotkania Teatralne w Piotrkowie

Wizytą w Piotrkowie Trybunalskim 41. Łódzkie Spotkania Teatralne Łódzkiego Domu Kultury zakończyły swoją podróż po scenach województwa łódzkiego. Przed widzami ostatni spektakl w stolicy województwa, a będzie nim. „Starość jest. Piękna” w wykonaniu Aktorów Czytania Performatywnego i Teatru Wewnętrzna Emigracja. W piotrkowskim Centrum Idei „Ku Demokracji” publiczność obejrzała dwa spektakle „Złe miasto” Teatru Biuro Podróży z Poznania oraz „Kolejne dni z życia z…”Grupy Teatralnej „Po godzinach” z Gdańska.
Piotrków Trybunalski to ostatnie z miast regionu łódzkiego spoza stolicy województwa, w którym gościła tegoroczna edycja Łódzkich Spotkań Teatralnych. W sobotę, 24 listopada, na scenie piotrkowskiego Centrum Idei „Ku Demokracji”, w ramach festiwalu, Teatr Biuro Podróży zaprezentował spektakl „Złe miasto”. Jest to uniwersalna opowieść o mieście - skomplikowanym, niejednorodnym, toczonym chorobami organizmie. Inspiracją do przedstawienia były łódzkie wydarzenia i niepokoje społeczne z początku XX wieku. Językiem spektaklu jest materia obrazu, ruchu, dźwięku. W sekwencji biało-czarnych, dynamicznych obrazów pokazane zostało miasto w trakcie rewolucji przemysłowej wraz z podziałami społecznymi, pogłębiającą się nierównością, biedą proletariatu, rozwijającym się kapitalizmem, buntami, zamieszkami i odwetem władz. Pojawiają się odniesienia do zamieszek na ulicy Wschodniej, zamachu na Kunitzera, ludobójstwa w Parku na Zdrowiu, przepychu panującego w Pałacu Poznańskiego, czterokulturowej Łodzi. Gra aktorów wzbogacona jest muzyką wykonywaną na żywo. W warstwie tekstowej wykorzystane zostały fragmenty artykułów wysłannika Kuriera Warszawskiego do Łodzi, Zygmunta Bartkiewicza, które w bardzo sugestywny sposób oddają nastroje społeczne w Łodzi w 1905 roku. Scenografią do spektaklu są metaforyczne animacje, tworzące tło do każdej sceny, budujące kontekst: fabryka, dom, tramwaj, las, stworzone przez poznańskiego grafika Mateusza Kokota.
W niedzielę piotrkowska publiczność miała okazję obejrzeć spektakl „Kilka dni życia z…” w wykonaniu gdańskiej Grupy Teatralnej „Po godzinach”. Spektakl powstał na podstawie projektu, opartego na improwizacji. Osoby biorące w nim udział otrzymały „mikro-życiorysy” i charakterystykę postaci. Miały za zadanie przeprowadzić proces w rozwijaniu tych życiorysów. Musiały też dobrać kostium, pasujący do osoby, którą kreują. Uczestnicy projektu dostawali poufne zadania, które realizowali podczas improwizowanych scen, określanych konkretnymi tematami.
Ostatni spektakl w ramach 41. Łódzkich Spotkań Teatralnych odbędzie się 2 grudnia 2018 r. o godz. 19.00 w Publiczność będzie miała okazję obejrzeć spektakl laureata tegorocznej ŁóPTY – Aktorów Czytania Performatywnego i Teatru Wewnętrzna Emigracja pt. „Starość jest. Piękna”.
Organizatorem Łódzkich Spotkań Teatralnych jest Łódzki Dom Kultury.