Łódź wielowyznaniowa
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego oraz Oddział Kultur i Tradycji Wyznaniowych Muzeum Miasta Łodzi zapraszają 19 kwietnia o godz. 12.00 na kolejne spotkanie autorskie z muzealnego cyklu „Wokół ciekawej książki”. Tym razem zaprezentowana zostanie nowa publikacja: Łódź wielowyznaniowa. Dzieje wspólnot religijnych do 1914 roku autorstwa Kazimierza Badziaka, Karola Chylaka i Małgorzaty Łapy. Wstęp wolny!
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego oraz Oddział Kultur i Tradycji Wyznaniowych Muzeum Miasta Łodzi serdecznie zapraszają na kolejne spotkanie autorskie z lubianego muzealnego cyklu „Wokół ciekawej książki”. Tym razem zaprezentowana zostanie nowa publikacja: „Łódź wielowyznaniowa. Dzieje wspólnot religijnych do 1914 roku” autorstwa badaczy związanych z Uniwersytetem Łódzkim – profesora Kazimierza Badziaka, doktora Karola Chylaka i doktor Małgorzaty Łapy.
Od początku XIX w. rozpoczął się proces tworzenia polskiego Manchesteru, określanego też jako tygiel narodów, kultur i religii. Jego wyróżnikiem, obok skomplikowanych podziałów naro-dowościowych, był systematyczny rozwój życia społecznego, ze sferą duchowości na czele. Do wybuchu I wojny światowej powstała w Łodzi skomplikowana mozaika religijna, podzielona na wyznania chrześcijańskie i niechrześcijańskie (takie jak religia mojżeszowa czy muzułmańska).
Autorzy książki podczas spotkania przybliżą problematykę oraz koloryt wielowyznaniowej Łodzi sprzed wybuchu I wojny światowej – zaprezentują rozwój wszystkich wspólnot wyznaniowych w okresie do 1914 r. Podejmą także próbę odpowiedzi na takie pytania, jak: - Czy istnieje „gen” religijny?, Co decyduje o rozwoju życia duchowego rozumianego jako potrzeba nawiązania kontaktu z Bogiem?, Jaką rolę odgrywa życie religijne w wymiarze społecznym?
Rozmowę poprowadzi Krzysztof Paweł Woźniak.
Data i miejsce:
19 kwietnia 2015 r. (niedziela), godz. 12:00
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
Wstęp wolny!
Łukasz Orzechowski
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego