Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 3 =

LEGOruszów. Podsumowanie projektu

Wieruszowski Dom Kultury zakończył cykl warsztatowy realizowany z programu grantowego „Na dobry początek" ufundowany przez Fundacje BGK. W ramach projektu odbyły sie trzy warsztatowe panele tematyczne: LEGOmiasto, LEGOroboty i robotyka, LEGOsztuka...

Zakończyliśmy cykl warsztatowy z programu grantowego „Na dobry początek" ufundowany przez Fundacje BGK. Projekt był przeznaczony dla dzieci od 2 do 8 lat. W programie uczestniczyło ponad 30 dzieci wraz z opiekunami. Projekt zakładał aby tradycyjne budowanie z klocków odbywało się w atmosferze swobody, akceptacji z elementami edukacyjnymi.

Zadania zostały podzielone na trzy panele tematyczne: LEGOmiasto, LEGOroboty i robotyka ,LEGOsztuka. Każdy z realizowanych tematów poprzedzony był wykładem, interaktywna zabawą, warsztatami.

Zajęcia z LEGOmiasta rozpoczęliśmy rysem historycznym miasta „Skąd się wziął Wieruszów?” W historie wprowadził nas wykład Wojciecha Nowaczyka, czym sprawiliśmy radość wielu rodzicom, którzy pamiętali pana Wojtka jako nauczyciela historii ze szkoły podstawowej. W kolejnych prelekcjach, dzieci pracując z mapami, uczyły się czytania znaków topograficznych, mierzenia odległości i skal. Wyposażeni w taką wiedzę mali architekci, posługując się fotografiami budynków, stworzyli miasto, z najbardziej charakterystycznymi punktami architektonicznymi Wieruszowa. Przez parę dni, LEGOruszów można było podziwiać na wystawie w holu Urzędu Gminy. Wychodząc na przeciw najmłodszym, wystawa wędrowała po wieruszowskich przedszkolach. Gościliśmy w takich punktach: Artystyczny Punkt Przedszkolny Kolorowe Kredki, Mali Odkrywcy, Przedszkolu nr 3, Przedszkole nr1, Zielony Listek. Wystawie towarzyszyło radosne budowanie. Wystawę obejrzało i uczestniczyło w warsztatach LEGO około 250 dzieci w wieku przedszkolnym.

Kolejny panel tematyczny związany był z nowymi technologiami. Dzieci uczestniczyły w warsztatach z robotyki poznając podstawy programowania maszyn, poruszaliśmy zagadnienia wykorzystywania sztucznych inteligencji, mechaniki. Przybliżyliśmy najmłodszym literaturę robotów i zagadnienia związane z kosmosem . Dzieci po interaktywnych warsztatach budowały LEGOroboty nadając im różne funkcje użytkowe. Powstały; Zachęcacz do czytania 3000, Tęczowy, Niszczyciel, ROBbudowniczy, robot Arnold czy Przybysz.

Warsztaty to przede wszystkim zabawa – ale także zachęta do rozwijania i poszerzania zainteresowań w różnych kierunkach. Klocki wykorzystaliśmy aby wprowadzić dzieci w świat sztuki. Próba stworzenia dzieł wielkich malarzy, architektonicznych budowli, i motywów z kultury masowej dała wiele powodów do śmiechu ale tez własnej interpretacji dzieł. Dzieci miały okazje po raz pierwszy zetknąć się z kubizmem, abstrakcją i surrealizmem.

Warsztaty LEGOruszów/nowoczesne miasto, zakończyliśmy certyfikatem dla każdego uczestnika oraz prezentem niezapominajką. Przez cały okres projektu udało utrzymać się dużą frekwencje uczestników. Istotnym elementem projektu było zaangażowanie opiekunów, którzy towarzyszyli swoim dzieciom na każdym etapie zajęć. Pełnili role doradców, mentorów, młodszym dzieciom pomagali manualnie sami się dobrze bawiąc. Warsztaty LEGOruszów/nowoczesne miasto, łączy zabawę z kreatywna nauką. Celem zajęć było rozwijanie potencjału u dzieci, poszerzać ich horyzonty poznawcze i poprawiać zdolności manualne. Na zajęciach zawiązywały się przyjaźnie, świetnie rozwijała się umiejętność współpracy pomiędzy uczestnikami, dzieci doskonaliły sztukę negocjacji. LEGOruszów to przede wszystkim dużo spontanicznej zabawy i radości. Dzięki takiej zabawie można dziecko efektywnie i kreatywnie uczyć ! Dziękujemy dzieciom i rodzicom za wspólną zabawę.

Projekt dofinansowany przez Fundację BGK w programie „Na dobry początek!”

Wieruszowski Dom Kultury
Małgorzata Sklankiewic