Konserwacja muzealiów w łowickim Muzeum
Muzeum w Łowiczu zaprasza 20 listopada o godz. 16.00 na wykład „Konserwacja muzealiów prezentowanych w barokowej kaplicy św. Karola Boromeusza” w ramach programu MKiDN Dziedzictwo kulturowe priorytet Wspieranie działań muzealnych.
Muzeum w Łowiczu zaprasza na wykład „Konserwacja muzealiów prezentowanych w barokowej kaplicy św. Karola Boromeusza” w ramach programu MKiDN Dziedzictwo kulturowe priorytet: Wspieranie działań muzealnych.
Termin: 20 listopada 2013 r. o godz. 16.00
Projekt zakładał przeprowadzenie konserwacji eksponatów ze zbiorów Muzeum, które uzupełnią stałą ekspozycję sztuki baroku. Wśród wytypowanych dzieł stuki znalazły się trzy malowidła na desce, tzw. filungi z XVII/XVIII w., które stanowiły ozdobne obszalowanie ścian kaplicy św. Karola Boromeusza. Są to jedne z niewielu zachowanych oryginalnych elementów wyposażenia kaplicy z czasów, gdy pełniła ona funkcje sakralne. Uratowane zostało także unikatowe malowidło na desce z XVII/XVIII w., przedstawiające Taniec Śmierci. To niezwykłe dzieło nieznanego artysty wymagało natychmiastowych działań z powodu bardzo złego stanu zachowania. Ponadto konserwacji poddano jedwabny pas kontuszowy, półlity, sygnowany przez Franciszka Selimanda, wykonany w Manufakturze w Kobyłce pod Warszawą ok. 1789-1790 r. oraz XVIII-wieczny portret Krzysztofa Szembeka – jedyny portret prymasa w zbiorach naszego muzeum.
Podczas spotkania konserwatorzy opowiedzą o przebiegu prac, a odnowione dzieła sztuki zostaną zaprezentowane publiczności.
Anna Kośmider
Muzeum w Łowiczu