Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 4 =

Konferencja Muzealników w Brzezinach

25 listopada zakończyła się 8. edycja Konferencji Dyrektorów i Kustoszy Muzeów Regionalnych z Województwa Łódzkiego. Tym razem muzealnicy zawitali do Brzezin!

W dniach 24-25 listopada 2016 r. w Brzezinach odbyła się 8. edycja Konferencji Dyrektorów i Kustoszy Muzeów Regionalnych z Województwa Łódzkiego zrealizowana wspólnie przez Łódzki Dom Kultury i Muzeum Regionalne w Brzezinach.

Pierwszego dnia o złożonej kwestii budowania publiczności opowiedziała Anna Grunwald z Muzeum dla Dzieci w Państwowym Muzuem Etnograficznym w Warszawie. Multimedialną wystawę „Stań się kurierem podziemia, poczuj się jak stalinowski więzień. „Misja: Polska” przybliżył uczestnikom Mateusz Palka z Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Patrycja Hajek z Muzeum Okręgowego w Tarnowie zwróciła uwagę  na problematykę odbioru romskiej społeczności  w kontekście stałej ekspozycji w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie. O nowych narracjach muzealnych na przykładzie Muzeum Archeologicznego w Krakowie i małych muzeów w Małopolsce opowiedzieli: Joanna Hajduk i Piotr Idziak z Małopolskiego Instytutu Kultury. Problemy odbioru narracji historycznej wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich Polin omówił Mariusz Jastrząb. Część wykładową zakończyło wystąpienie Pawła Zybały z Muzeum Regionalnego w Brzezinach, który przedstawił przykłady ekspozycji muzealnych stanowiących swoisty komentarz do otaczającej nas rzeczywistości.

Muzyczną niespodzianką dla uczestników był występ Jakuba Pawlaka – śpiewaka, aktora i instrumentalisty, laureata wielu nagród na najważniejszych festiwalach piosenki artystycznej w Polsce i za granicą.

II dzień (25 listopada) rozpoczął się filmowym wprowadzeniem do historii Brzezin, a także wystąpieniem Sylvie Kaptur-Gintz – francuskiej artystki i performerki, wnuczki  Chumy Albert – ostatniej szwaczki z „miasta krawców”, która opowiedziała uczestnikom o swojej twórczości. Jedną z jej prac można obejrzeć właśnie w Muzeum Regionalnym w Brzezinach na wystawie W odpowiedzi na wojnę, której uroczyste otwarcie nastąpi 27 listopada o godz. 15.00. Na ekspozycji zobaczymy także prace innych współczesnych artystów z całego świata, którzy zostali zapytani o wojnę widzianą przez pryzmat hełmu wojskowego. W odpowiedzi powstały osobiste interpretacje artystyczne dramatyzmu wojny.

Uczestnicy spotkania zwiedzili także wystawy  stałe prezentowane w Muzeum Regionalnym w Brzezinach: „Wielokulturowe miasto krawców”, „Krakówek – zaginione miasto”, „Salonik mieszczański z przełomu XIX i XX wieku” i „W warsztacie mistrza Ambrozińskiego”. Prawdziwą atrakcją dla uczestników było zwiedzanie Kościoła parafialnego pw. Podwyższenia Świętego Krzyża – jednego z najcenniejszych gotyckich zabytków województwa, w tym także krypty z grobowcami członków rodziny Lasockich – dawnych właścicieli Brzezin, w której ma swój początek tajemniczy korytarz…

 

Organizatorzy jesiennej edycji: Łódzki Dom Kultury i Muzeum Regionalne w Brzezinach.

Kolejne spotkanie muzealników już w kwietniu 2017 r.