Kondycja współczesnego człowieka
Galeria Promocji Młodych w Łodzi 7 listopada o godz. 19.00 zaprasza na wernisaż wystawy realizowanej w ramach projektu KONDYCJA WSPÓŁCZESNEGO CZŁOWIEKA. Prezentowane prace obrazują zaburzenia i zakłócenia w funkcjonowaniu i życiu człowieka wobec stereotypowego myślenia i braku poczucia bezpieczeństwa oraz potrzeby porozumienia i akceptacji.
Galeria Promocji Młodych (ul. Limanowskiego 166 w Łodzi) 7 listopada o godz. 19.00 zaprasza na wernisaż wystawy realizowanej w ramach projektu KONDYCJA WSPÓŁCZESNEGO CZŁOWIEKA. Wystawę oglądać będzie można do 29 listopada br.
Spotkania Artystyczne Aspekty 2013
KONDYCJA WSPÓŁCZESNEGO CZŁOWIEKA
Spotkania Artystyczne Aspekty 2013 dotyczą istotnego i złożonego tematu jakim jest KONDYCJA WSPÓŁCZESNEGO CZŁOWIEKA. Temat ten jest płaszczyzną do wypowiedzi w kontekście społecznym, psychicznym i płciowym. Prace prezentowane w ramach projektu obrazują zaburzenia i zakłócenia w funkcjonowaniu i życiu człowieka wobec stereotypowego myślenia i braku poczucia bezpieczeństwa oraz potrzeby porozumienia i akceptacji. Istotne staje się tu przesłanie projektu który przede wszystkim ma wymiar zarówno artystyczny jak i społeczny poprzez podjętą problematykę. Wybór artystów prezentujących prace w ramach ,,Kondycji współczesnego człowieka” opiera się na znajomości i analizie ich wcześniejszych dokonań artystycznych. Ich prace opierają się na istotnej warstwie treściowej ukazanej dzięki własnym doświadczeniom , obserwacjom i analizie złożonego zagadnienia jakim jest człowiek, w tym przypadku w kontekście teraźniejszości i jego kondycji. Prace obrazują też absurd, który wpisany jest często w realia złożonej codzienności.
Umiejscowienie kobiety oraz jej fizyczności w kontekście społecznym i kulturowym jest głównym tematem prac Iwony Demko. Jej neon Obsession ukazuje uprzedmiotowienie kobiety oraz jednoznaczną role jaką pełni dla płci przeciwnej w życiu codziennym niezależnie od miejsca i czasu w historii ludzkości. Tematyka ta określa również ostatnie działania i najnowszą pracę ,,Konsumując fikcję” Julii Kurek .Agnieszka Borkowska w swym obrazie ukazuje multiplikację uległej, służalczej kobiety, która społecznie i kulturowo wciąż zmuszona jest do walki o własne prawa w świecie wciąż zdominowanym przez mężczyzn. Bunt i krytyka układów polityczno-społecznych wobec wartości powszechnie uznanych jest kluczem do wypowiedzi w obszarze akcji i działań performatywnych Pawła Hajncla. Ironia ,absurd i trafność które cechują działania Hajncla można odnaleźć również w pracach Artura Trojanowskiego ,Pauliny Poczętej i Piotra Szwabe. Ukazują oni człowieka który jest destrukcją i zagrożeniem dla samego siebie. Organiczność i struktura wewnętrzna człowieka jest głównym motywem prac z cyklu ,,Wyciek” Małgorzaty Wielek Mandreli. Człowiek w jej pracach zostaje poddany procesowi rozkładu .Podobnie u Barbary Kaczorowskiej małe formy malarskie ukazują autoportrety wewnętrzne powstałe na potrzeby analizy psychicznej której poddana została autorka. Umiejscowienie człowieka w środowisku naturalnym gdzie staje się intruzem i zagrożeniem dla tego co wokół jest istotną cechą prac video i instalacji Witka Ziemiszewskiego. W przestrzeni miejskiej bilbordy Agnieszki Ziemiszewskiej zadają trudne, niewygodne pytania, zmuszając do zwrócenia uwagi na drugiego człowieka oraz do refleksji nad samym sobą. W stanie hibernacji umiejscawia człowieka w swych płaskorzeźbach ,,Hibernautki” Dagmara Horab. Jest to próba przetrwania w trudnych warunkach, a stan wyłączenia jest dobrym czasem na formułowanie się esencji tkwiącej wewnątrz. Niedoskonałość i przemijanie istnienia w odniesieniu do upływu czasu zawiera fotograficzny ,,Autoportret” Marty Frej, gdzie twarz autorki przenika się ze zdjęciem rentgenowskim zaglądając głębiej niż to co widoczne dla oka. Małgorzata Sulewska I Małgorzata Wojciechowska w cyklu wspólnie zrealizowanych obrazów ,,Rubież” stawiają pytanie o granice intymności . Wszelkie granice naszych reakcji wyznacza subiektywnie wytyczone terytorium intymności. Na wielkość tego obszaru wpływa wiele czynników, od wychowania po kulturę i tradycję. Autorki stawiają pytanie, gdzie przebiega granica intymności dla współczesnego człowieka. Brak jednoznacznej odpowiedzi na temat kondycji współczesnego człowieka nasuwa pytanie kim jesteśmy, jakie mamy nadrzędne wartości w świecie który narzuca nam tempo życia.
Artyści:
Borkowska Agnieszka, Demko Iwona, Frej Marta, Hajncel Paweł, Horab Dagmara, Kaczorowska Barbara, Kowal Anna, Kozłowski Maciej, Kurek Julia, Poczęta Paulina, Szwabe Piotr, Sulewska Małgorzata, Trojanowski Artur / Art. Spożywcze, Wielek Mandrela Małgorzata , Wojciechowska Małgorzata, Ziemiszewska Agnieszka, Ziemiszewski Witek.
Bartek Jarmoliński
Galeria Promocji Młodych BOK Rondo