Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 7 =

Koncert symfoniczny w Filharmonii Łódzkiej

3 lutego o godz. 19.00 w FIlharmonii Łódzkiej odbędzie się koncert symfoniczny, podczas którego jako solista wystąpi Krzysztof Książek, zdobywca II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim w 2015 roku i uczestnik XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Tego wieczoru na dyrygenckim podium stanie Paweł Przytocki.

Luty to dla łódzkiej filharmonii szczególny miesiąc – co roku właśnie wtedy obchodzimy urodziny naszej Orkiestry Symfonicznej – tym razem 102. Kolejną rocznicę pierwszego koncertu zespołu, który 17 lutego 1915 roku wystąpił pod batutą Tadeusza Mazurkiewicza i wkrótce przyjął nazwę Łódzkiej Orkiestry Symfonicznej, uczcimy urodzinowym koncertem. Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Łódzkiej, kontynuujący tradycje ŁOS, wystąpią pod dyrekcją Kaia Bumanna. Partie solowe wykonają muzycy Orkiestry oraz tenor Rafał Bartmiński.

Luty tego roku jest szczególny także ze względu na fakt, że nasza Orkiestra wyrusza na tournée: 9 lutego wystąpi w sali koncertowej Filharmonii Pomorskiej im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy – stamtąd uda się do Wiednia, by 11 lutego, pod kierownictwem Pawła Przytockiego, dać koncert w Złotej Sali słynnego Musikverein.


Na razie, w rozpoczynającym się tygodniu, zapraszamy na koncert symfoniczny, podczas którego jako solista wystąpi Krzysztof Książek – jak pisano, największy nieobecny finału XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.

Szczegóły repertuaru na http://filharmonia.lodz.pl
Zachęcamy do zaglądania na profil FŁ na FB: https://www.facebook.com/FilharmoniaLodzka/

 

KONCERT SYMFONICZNY

3 lutego 2017 /PIĄTEK /19.00

Koncert otworzy uwertura do opery „Halka” – legendarnego dzieła Stanisława Moniuszki, ojca polskiej opery. Następnie usłyszymy Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina w wykonaniu Krzysztofa Książka, zdobywcy II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim w 2015 roku i uczestnika XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Trzeci z utworów prezentowanych tego wieczoru to Tańce symfoniczne op. 45 Sergiusza Rachmaninowa – jego ostatnie dzieło, napisane w 1940 roku dla Orkiestry Filadelfijskiej i Eugene’a Ormandy’ego. Utwór oparty jest na jednym z motywów melodycznych z dawnych prawosławnych pieśni. Tego wieczoru na dyrygenckim podium stanie Paweł Przytocki, niegdysiejszy dyrektor artystyczny FŁ (1995-1997).

Wykonawcy: Krzysztof Książek – fortepian, Paweł Przytocki – dyrygent, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej
Program: S. Moniuszko – Uwertura do opery „Halka”, F. Chopin – I Koncert fortepianowy e-moll op. 11, S. Rachmaninow – Tańce symfoniczne op. 45

Spotkanie przedkoncertowe, które poprowadzi Piotr Matwiejczuk, Program 2. Polskiego Radia, rozpocznie się o g. 18.15.

Inne wydarzenia:

DZIECIĘCY UNIWERSYTET ARTYSTYCZNY (DUA)

Warsztat: „Operetka – najweselsza ozdoba sceny muzycznej”
4 lutego 2017 /10.00 /SALA KONCERTOWA FŁ
Prowadzenie: Patrycja Lenarczyk-Onasz
Uczestnicy spotkania dowiedzą się, co to jest operetka i czym wyróżnia się na tle innych form scenicznych. Wysłuchamy zróżnicowanych przykładów muzycznych, obejrzymy piękne kostiumy i spróbujemy wcielić się w rolę realizatorów, wymyślając własny scenariusz, kostiumy oraz scenografię.

Warsztat: „Wiolonczela do słuchania i podglądania”
4 lutego 2017 /10.00 /SALA KAMERALNA FŁ
Prowadzenie: Katarzyna Filipiak
Na warsztatach zajrzymy do wnętrza wiolonczeli żeby poszukać jej duszy. Sprawdzimy, co robi tam tajemniczy nieproszony gość – mała kulka kurzu. Czy i ona ma wpływ na barwę dźwięku? Dowiemy się, w jaki sposób budowniczy instrumentu dostał się do jego wnętrza, żeby złożyć tam swój podpis i dlaczego wiolonczeliści noszą ze sobą niebezpieczne przyrządy do ostrzenia metalu, a za bilety lotnicze płacą dwa razy więcej od innych! Sprawdzimy, czy wygodniej gra się na wiolonczeli w eleganckim fraku, czy w poszarpanych jeansach.

Warsztat: „Niemożliwe! Teatr na rockowo!”
4 lutego 2017 /11.30 /SALA KONCERTOWA FŁ
Prowadzenie: Patrycja Lenarczyk-Onasz
Zajęcia poświęcone najbardziej swobodnej muzycznej formie scenicznej – musicalowi. Uczestnicy dowiedzą się o mnogości i zróżnicowaniu tematyki oraz gatunków muzyki występujących w musicalach. W otoczeniu oryginalnych kostiumów wysłuchamy i zatańczymy do najsłynniejszych przebojów musicalowych.

 

WYSTAWA ILUSTRACJI
Zapraszamy na wystawę ilustracji Gabrieli Cichowskiej, którą można oglądać w foyer przy Sali Kameralnej czynna do 20 lutego br. Gabriela Cichowska, ilustratorka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, od 2011 roku jest pedagogiem na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień, m.in.: Opera Prima – I nagrodę za debiut na Międzynarodowych Targach Książki w Bolonii w 2009 r. za ilustracje do książki „Fantje”, Gimpel Verlag. W lipcu 2014 r. uhonorowano ją Pokojową Nagrodą Gustava Heinemanna (Gustav-Heinemann-Friedenspreis) za dzieło wspólne – książkę „Ostatnie przedstawienie Pani Esterki” (tekst Adam Jaromir). Nagrodę przyznała pani Minister ds. Rodziny, Dzieci, Młodzieży, Kultury i Sportu Nadrenii Północnej Westfalii, Uta Schäfer. Gabriela Cichowska jest także laureatką „Łódzkiej Eureki”, prestiżowego wyróżnienia dla naukowców, artystów i zespołów badawczych lub artystycznych, wręczanego co roku w dniu otwarcia Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi. Ostatnią książką zilustrowana przez artystkę jest „Zguba Michałka”, do tekstu Julii Hartwig.

 

URODZINOWY KONCERT SYMFONICZNY

17 LUTEGO 2017 PIĄTEK /19.00

W dniu 17 lutego br. mija 102. rocznica pierwszego koncertu zespołu, który wystąpił pod batutą Tadeusza Mazurkiewicza i wkrótce przyjął nazwę Łódzkiej Orkiestry Symfonicznej. W „urodzinowym” programie znalazła się więc Fanfara na orkiestrę Mikołaja Góreckiego, napisana z okazji 100-lecia Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej i wykonana po raz pierwszy podczas koncertu kończącego obchody jubileuszu, 17 lutego 2016. Poemat „Pieśń o nocy” XIII-wiecznego poety Dżalaluddina Rumiego (w przekładzie Tadeusza Micińskiego) zainspirował Karola Szymanowskiego do stworzenia III Symfonii, wokalno-instrumentalnego dzieła na tenor, chór mieszany i wielką orkiestrę. Ten oryginalny wówczas (1916) utwór, o zupełnie nowym brzmieniu, cechuje zmysłowość, orientalny charakter melodyki i wyjątkowa barwność orkiestracji. O tym, jak daleką drogę przeszedł Szymanowski, będzie się można przekonać słuchając Uwertury koncertowej E-dur (1904-1905), pierwszego dzieła symfonicznego kompozytora.
Odmienny nastrój wprowadzi Sinfonie concertante B-dur niemieckiego twórcy I poł. XIX w., Petera Josefa von Lindpaintnera. W partiach solowych wystąpią muzycy Orkiestry Symfonicznej FŁ i tenor Rafał Bartmiński.

Wykonawcy: Agata Piotrowska-Bartoszek – obój, Krzysztof Kamiński – fagot, Roman Pryliński – klarnet, Zbigniew Monkiewicz – waltornia, Ewelina Zawiślak – flet, Rafał Bartmiński – tenor, Kai Bumann – dyrygent, Dawid Ber – przygotowanie chóru, Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Łódzkiej
Program: K. Szymanowski – Uwertura koncertowa E-dur op. 12, P.J. von Lindpainter – Sinfonie concertante B-dur op. 36, M. Górecki – Fanfara na orkiestrę, K. Szymanowski – III Symfonia „Pieśń o nocy” op. 27

DO ZOBACZENIA W FILHARMONII

 

Milena Ostrowska

Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina